Beden Dili ve Diksiyonun Önemi

Beden Dili Nedir?

Beden dili, kelimelerin aksine fiziksel davranışların bilgiyi ifade etmek veya iletmek için kullanıldığı bir tür sözsüz iletişim türüdür. Fiziksel davranış, el hareketlerini, göz hareketlerini, vücut duruşlarını, yüz ifadelerini vb. İçerir.

Ancak, işaret dilini beden dili ile karıştırmayınız. Onlar tamamen farklı.

Basitçe söylemek gerekirse, beden dili, vücudunuzun sözlü kelimeler kullanmadan iletişim kurma şekildir. Aklınızdakileri ileten yüz ifadeleri, jestler ve hareketlerin birleşimidir.

Kendinize bakın ve şu anda nasıl oturduğunuzu veya ayakta olduğunuzu kontrol edin. Yüzündeki ifade nedir? Kaşlarını çatıyor musun yoksa gülümsüyor musun?

Vücut dili genellikle bilinçsizdir, yani bir şeyle sözlü olarak hem fikir olabilir ya da aynı fikirde olmayabilirsin. Ancak beden dili tam tersini söyleyecektir.

 

Konuşma veya sunumda vücut dilinin neden önemli olduğunu şu şekilde özetleyebiliriz:

İnsanlar genellikle güvende görünmeye çalışırlar, ancak beden dilleri başka türlü söyleyecektir. Mesela “burada olduğum için mutluyum ve heyecanlıyım” dediğiniz bir anda, yüz ifadeniz ve jestler gerçekten böyle olmadığınızı söyleyebilir.

Eğer bir yerdeyseniz ve bir sürü insanla tanışıyorsanız, onlarla tanışmaktan memnun olduğunuzu söyleyebilirsiniz, ancak farkında olmadan bedeniniz tam tersini söyler.

Gerçek şu ki, beden dilimiz içsel duygularımıza ihanet etmekle ün salmaktadır. Yüksek sesle bir şey söyleyemeyebiliriz, aslında, bir şeyi inkar bile edebiliriz, ancak vücut dili dünyaya bir şey ya da biri hakkında gerçekten ne düşündüğümüzü bilmesini sağlar.

 

Görüşme Sırasında Beden Dilinde Beden Duruşu

Vücut duruşu, bedenlerimizi konumlandırdığımız ve uzuvlarımızı düzenlediğimiz yoldur. Enerji seviyelerimiz, coşkumuz ve bütün olarak kişiliğimiz hakkında çok şey anlatır.

 

Beden Dilinde Vücut Pozları

Her zaman fotoğraflar için poz verirken, vücut pozları yüz yüze görüşmede göründüklerinden daha ciddidir. Özellikle başkalarını etkilemek ve kendimizi yetenekli olduğumuzu kanıtlamak umuduyla, belirli bir tutum veya duruş varsayımı olarak tanımlanabilir.

Yetkili birisiyle konuşurken veya dururken ellerinizi belirli bir pozisyonda bıraktığınızı fark ettiniz mi? Bunun arkasında bir sebep var ve bilinçaltında o kişiye değerinizi kanıtlamak istiyorsunuz. Ayrıca, vücut duruşları uzuvlarımız ve pozisyonları hakkındadır, vücut pozları ise tüm vücudun duruşunu içerir.

 

Beden Dilinde Yüz İfadeleri

Bu, birinin niyetini analiz etmenin en iyi ve en yaygın yoludur. Yüz ifadeleri, mesajımızı karşıdaki kişiye iletmek için kullandığımız ilk ve en önde gelen araçlardır. Öfke, korku, yorgunluk, neşe, karışıklık vb. Günlük olarak kullandığımız ifadelerden bazılarıdır. İfadeler, insanlar önünde belirli bir tür imaj oluşmasında önemli rol oynar.

 

Beden Dilinde Hareketler

Bir jest, öncelikle konuşmamızı desteklemek veya yerine koymak için kullanılan beden eylemleri aracılığıyla sözsüz iletişim olarak tanımlanabilir. Hareketler vücut, el veya yüzün hareketini içerir ve bunlar tüm faaliyetlerimizde oldukça yaygındır. Örneğin, karşımızdaki kişiye hayır demek istediğimizde, başımızı sağdan sola ve tam tersi yönde hareket ettiririz. Bazen duygularımızı doğru bir şekilde jestlerle iletiriz.

 

Beden Dilinde El Sıkışmaları

Rutin faaliyetlerimizin belirli bir beden dilinde gizli gizli işaretlerin nasıl olduğunu görmek şaşırtıcıdır. El sıkışma, en iyi karşılama veya tanıtım ritüelidir. El sıkışmaları aynı değildir, kişiden kişiye farklılık gösterir. Kendine güvenen bir kişi size daima ellerini sıkıca kavrarken, gergin bir kişi elini sıkıca kavrayamaz.

 

Beden Dilinde Nefes Almak

Derin nefes her zaman doktorlar tarafından tavsiye edilir. Kan akışımızı düzenlemekle kalmaz, aynı zamanda subjektif kararlar almamıza yardımcı olur. Ayrıca diğer kişinin sakin ve toplanan tavrımızı anında bilmesini sağlar. Görüşmelerde veya önemli toplantılarda bulunduğumuz sırada, diyaframın ve karın bölgelerinin tam kullanımı da dahil olmak üzere nefes almamızı kontrol etmek için son derece önemlidir.

 

Peki Çalışma Dünyasında Beden Dili ve Diksiyonun Önemi Nedir?

Beden dili, çok az kişinin gerçekten çalıştığı ve iletişim kurmak için kullandıklarımızın çoğunu oluşturan iletişimin bir parçasıdır. Genellikle kullandığımız kelimelerden çok bir anlam hakimidir.

Ne yazık ki, çok fazla insan, iş dünyasında vücut dilini hafife alıyor. Bu büyük bir hata. İlk izlenimler kesinlikle önemlidir. Doğru beden dili ve diksiyona dikkat ederek, olumlu bir başlangıç, yapmak için herhangi bir toplantı veya görüşme yapmanıza yardımcı olacak doğru jestleri ve hareketleri yapabilirsiniz.

Her ne kadar sözlü iletişim iş dünyasında işlerin yapılmasına yardımcı olsa da, sözel olmayan iletişimin önemi unutulmamalıdır. Beden dili, size belirli bir mesaj ya da niyet beyanı vermeniz için temel atmanıza yardımcı olur.

Aynı zamanda vücudumuzla söylediğimiz bazı şeyleri neden söylediğimizi pekiştirmemize de yardımcı olur.

Bir iş görüşmesinde beden dili ve diksiyon belirleyici bir faktör olabilir. Başvuru sahibinin doğru vücut dili ve diksiyonu, konuyla rahat olduğunu ve kendine güven duyduğunu ifade eder. Bu sayede zorlu iş piyasasında işe girme olasılığı daha yüksek olur.

Etkili bir iletişim için ağzımızdan çıkan sözlerle hareketlerimizin birbiriyle uyum içinde olması gerekir. Bizi ele veren vücut dili, duygu ve düşüncelerimizi karşı tarafa aktarmamızı sağlayan önemli bir unsurdur.

Sürekli olarak fiziksel varlığımız, görünümümüz, yüz ifadelerimiz, giyim tarzımız ve duruşumuz aracılığıyla karşımızdakine bir mesaj iletiriz.

İnsanoğlu olarak, farkında olsak da olmasak da birbirimizle sürekli iletişim halindeyiz. Unutmayın! Bir kelime bile söylemeden, düşündüklerimizi ve hissettiklerimizi iletebiliriz.

Bedenlerimizle iletişim kurarız ve nasıl yaptığımız kimliğimizin bir yansımasıdır.

Beden dili ve diksiyon eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.