Bilinçaltı Zihnin Günlük Hayatta Oynadığı Rol

Bilinçaltı zihin, her bir işlevde çok büyük etkileri olan, fakat üzerinde durulmayan bir şeydir.

Bunun yerine, beynimizin eleştirel düşünce işlevini yerine getiren bilinçli aklımızı dikkate almayı tercih ederiz. 

Bilinçaltı, zihin için güçlü bir katmandır. Bilinçli aklın tanımadığı her şeyin farkındalığını kapsar. 

Bilinçaltına girildiğinde, beynin bu kısmı günlük yaşamımızda farklı roller oynar.

Zihnimizin aşırı derecede karmaşık olduğu konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum. Beynin programlanması üzerinde ne kadar kontrolümüz olduğuna şaşırabilirsiniz. 

Bilinçaltı zihnimizin büyük bir hafıza bankası olduğunu unutmayın! Bilinçaltı Zihin = Hafıza Bankası: Bilinçaltı, büyük bir banka gibidir. Başınıza gelen her şeyi kalıcı olarak saklayan, sınırsız kapasiteye sahiptir. 

Bir insan 21 yaşına geldiğinde, bir Ansiklopedinin içeriğinde yer alan bilgilerin yüz katından daha fazlasını zihninde saklamış olur. 

Örneğin, trans halinde, yaşlı insanlar elli yıl öncesine dayanan olayları çok iyi bir şekilde hatırlayabilir. Bilinçsiz hafızanız neredeyse mükemmel. Şüpheli olan bilinçli hatırlamanız.

Bilinçaltı zihin söylediğiniz her şeyi yapar. Görevi ise, veriyi almak ve saklamaktır. Alınan veriye programlanan şekilde tam olarak yanıt vermenize yardımcı olur. 

Her Şeyi Kontrol Eder: Bilinçaltı zihnimiz her fiziksel hareketi kontrol eder. Sinirbilim, kararlarımız, eylemlerimiz, duygularımız ve davranışlarımızın çoğu, bilinçaltı farkındalığın ötesinde yer alır. Bu da şu demek oluyor ki, hayatımızın büyük bir kısmı bilinçaltınızdaki programlamadan gelmektedir. 

Sürekli Uyanıktır: Bilinçaltı zihin, tüm hayati süreçleri ve işlevleri kontrol ettiği için kesinlikle uyumaz ve dinlenmez. Örneğin, kalp atışlarını, kan dolaşımını kontrol eder, sindirimi düzenler. 

Uyku halinde zihnimiz uyurken bilinçaltı zihin sürekli uyanık kalır. Yapılan araştırmalar, uyurken bile hala her şeyi duyduğumuzu göstermektedir.

Bilinçaltı Zihin Özneldir: Bilinçaltı düşünmez ve sebep olmaz. Sadece bilinçli zihinden emirler alır ve onlara uyar. Bilinçaltı zihniniz, sorgulamaz. Davranışlarınızın, düşünceleriniz, umutlarınız ve istekleriniz ile uyumlu bir şekilde hareket etmesi için durmadan çalışır. 

Bilinçaltı Zihin Alışkanlıklarla İlgilidir: Uyanma, işe gitme, yemek yeme, içme ve uyku gibi günlük rutinlerimizi sürdürmek gibi alışkanlıklarımızı uygularız. Bunun sebebi, bilgiyi hızlı ve farkında olmadan işlememizdir. 

Bilinçaltı Zihin Her Şeyi Alır: Her şeyi alma kapasitesine sahip olan bilinçaltı, olumlu veya olumsuz arasında ayrım yapmaz, bağımız düşünmez. Bilinçli zihinden aldığı komutları yerine getirir. 

Varlığımızın Tüm Verilerini Depolar: Bilinçaltı zihin, birçok hatırayı kaydeden, daima tetikte olan muhteşem bir depodur. Bilinçaltı zihnimiz söylenen her şeyi yapar ve kendi kavramınızla tutarlı bir şekilde kalır. Bu sebeple, artık olumlu onaylamaları tekrar etmenin zamanı geldi. Artık düşüncelerinizi olumlu ve başarılı bir şekilde yeniden programlayabilirsiniz.

Bilinçaltı Zihin İlkeldir: Bilinçaltı, mantık veya sebep yerine duyguya odaklanan imgeler ve duygular ile iletişim kurar. Sezgilerimiz, beyindeki bilinçaltı ve bilinçli akıl arasında bir köprü görevi görür. Analitik bir gerekçe gerektirmeyen beyin sürecidir.

Konfor Bölgesi: Tüm düşünce ve alışkanlıklarımız bilinçaltı aklımızda depolanır. Bilinçaltı zihin, yeni veya farklı bir şey yapmaya çalıştığınızda, duygusal ve fiziksel olarak kendinizi rahatsız hissetmenize sebep olur. Sizin belirlediğiniz davranış şeklini değiştirmenize karşı çıkar. 

Yeni bir şey denediğiniz zaman, bilinçaltınızın sizi konfor bölgenize geri çektiğini hissedebilirsiniz. Alıştığınızdan farklı bir şeyi yapmayı düşünmek bile gergin ve tedirgin hissetmenize sebep olabilir. 

Dengenin Koruyucusu: Bilinçaltında homeostatik dürtü denilen şey vardır. Vücut ısınızı belli bir derecede tutar, düzenli nefes almanızı ve kalbinizin belirli bir hızda atmasını sağlar. 

Otonom sinir sistemi sayesinde milyarlarca hücre içinde bulunan kimyasal madde arasında denge kurar. Tüm fiziksel makineniz çoğu zaman uyum içinde çalışır. 

Bilinçaltı Zihin Çok Görevlidir: Bilinçli olarak aynı anda iki şeye odaklanmak oldukça zordur. Bir kere bir şeye dikkat etmeye çalıştığınızda, beyin dikkatini bir şeye, sonra diğerine, sonra ilk şeye geri verir. Aynı anda iki şeye dikkat veremeyiz. 

Örneğin, aynı anda hem mutlu hem de üzgün hissedemeyiz, kızgın ya da sakin olamayız, ancak duygusal bölümler arasında çok hızlı bir şekilde geçiş yapabiliriz. Kısacası, bilinçaltı zihnimiz, doğuştan çok görevlidir. 

Bilinçaltı zihninizin, yaşamınızın bilmediğinizden daha büyük bir kısmını güçlendirdiğini unutmayın! Bilinçli düşünme kadar güçlü görünmese de, bilinçaltı zihin sürekli rüya görür, gözlemler ve işler. Bu nedenle, kişiliğinizin büyük bir kısmı farkındalığınızın ötesinde saklanır. 

Bilinçaltı zihninizde yer alan olumsuz blokların silinmesi veya revize edilmesi için kullanılan en etkili yöntemlerden birisi Transterapi yöntemidir. Transterapi’yi deneyimlemek veya bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşın!