Bir Bütün Olarak Beden, Zihin ve Ruh Nasıl Bir Araya Gelir?

Bütün Resim: Beden, Zihin, Ruh

Beden, zihin ve ruh enerji sistemi olarak çalışır. Vücudumuzu, aklımızı ve ruhumuzu enerjinin içimizde akmasını sağlamak için bağlarız. Bu enerji akışı, her an “olma durumumuza” bağlı olarak bazı durumlarda kısıtlanabilir.

Amaç: ‘Varlık Durumum’ Nedir?

Varlığımız, genel sağlık ve zindelik duygumuzu ifade eden en önemli şeydir. Varlığımızın her seviyesinde ne kadar dengeli hissettiğimizi ifade eder. Mutlu ya da üzgün, hasta ya da iyi olsak, ruh ile bağlantımız kesilmiş olsun ya da olmasın, gerçekte kim olduğumuzla uyum içindeyiz.

Kim olduğunuzla uyum içinde olmak için;

  • Yaptığınız her şeyde neşeyi yaşayın
  • Başkalarına sevgi ve saygı gösterin
  • Kendinize ve bedeninize sevgi ve saygıyla davranın
  • Amaç ve evrensel hizmet anlayışına sahip olun

Uyumunuz bittiğinde ise, tüm bu olanların tam tersini deneyimlemeye başlarız!

Amaç, olma halinizi uyumlaştırma ve istediğiniz hayatı zahmetsizce yaratmaktır.

Beden, Zihin ve Ruh Olma Halimi Nasıl Yaratır?

Her seviyede enerji akışına katkıda bulunan beden, zihin ve ruh bileşenleri vardır, ve her seviye arasındaki enerji dengesi ile genel akışa katkıda bulunan ‘köprülere mekanizmaları’ bulunur.

Başka bir ifadeyle, her an içinde yaptığımız, doğal akışımızı kolaylaştıran veya buna karşı çıkan şeyler vardır. İşte genel bakış:

Ruh…

Ruh, vücuda yaşam gücünü vermekten sorumludur. İnce yöntemlerle, davranışlarımız ve eylemlerimizi fiziksel formda yönlendirir. Ruh fiziksel bedeni  bırakmayı seçtiğindeyse, beden yok olur. Ruh, sevgi, evrensel hizmet ve bilgelik ile yönlendirilir.

Zihin…

Beden ve ruh arasındaki etkileşimli mekanizma olan zihin, bir sonraki seviyedir. Zihin, duyguları, beden tarafından üretilen sinir uyarılarını filtreler ve kaydeder. Beden, zihin ve ruh arasındaki iletişim derecesi, zihninizi sizin için çalışacak şekilde manipüle etme yeteneğinize bağlıdır.

Zihniniz amaçlandığı gibi çalıştığında, bilinçli odaklanmış ve gerektiğinde sessizdir. Bu nedenle zihnin, hissi engellemek ve onu dinlemek gibi iki seçeneği bulunur. Zihin akıllıysa, dinler.

Beden…

Son olarak, dış kabuk olan beden, hem zihnin hem de ruhun nasıl bakıldığının bir ürünüdür. Vücudun hayatta kalması için ihtiyacı olan formül, uyku, diyet, çevre ve egzersizdir. Bütün bunlar hayatı uzatmak veya kısaltmak amacıyla kullanılabilir. Vücudunuzun sağlıklı bir şekilde kalmasını ve vücuda enerji vermenin yollarını öğrenebilir ve uygulayabilirsiniz.

Peki zihin, beden ve ruh sistemi nasıl çalışır? Haydi gelin bunu hep birlikte inceleyelim!

Beden, Zihin ve Ruh Arasında Köprü Kurmak

Bedenimin, aklımın ve ruhumun bir arada çalışmasını nasıl sağlayabilirim?

Bu 3’lü sistem arasındaki bağlantıyı güçlendirmenin dört temel yolu vardır. Bunlar:

  • Sezgilerinizi dinlemek
  • Vücudunu dinlemek
  • Derin nefes almak
  • Duruş bütünleşmesi

 

1- Vücudunuzu Dinlemek

Vücudun sesine kulak vermek, beden, ruh ve zihin için oldukça önemlidir. Vücudunuz size, doğal ritimleriyle akışta olup olmadığınızı söyleyecektir. Bu mesajlar acı, rahatsızlık, sertlik, ağırlık ve hoş olmayan duygular olarak karşımıza çıkabilir.

Bedenin, aklın ve ruhun durumu, sizin vücudunuza yansır. Acı veya hastalıkla karşı karşıya kalmamış olsanız bile, vücudunuzun durumundan çok şey anlayabilirsiniz. Vücudun doğal hali, dengeli bir kemik yapısını kapsayan uygun doku ile sağlam ancak esnek olmalıdır.

Karşılaşılan rahatsızlıklarda, vücut ya kırgın ya da sert hale gelebilir. Bu da kemik yapısının bozulmasına sebep olur. Bu nedenle vücudunuzu dinlemeyi ihmal etmeyin!

2- Sezginizi Dinlemek

Sezgileri dinlemek, yalnızca guruların başarabileceği soyut bir kavram gibi görünebilir. Durum aslında böyle değil. Biraz pratik gerektirse de sezgilerinizi dinlemeyi öğrenebilirsiniz.

Sezgi, ruhumuzun bizimle nasıl iletişim kurduğudur. Bedeni, zihni ve ruhu dengelemenin önemli bir parçasıdır. Çünkü bize en iyi şeyleri yapmamız için rehberlik eder.

Sezgilerimizi dinlerken, yaşam boyunca kolaylıkla yönlendiriliriz. Ruhun sesini duymadan, hayat gereksiz yere zor ve kafa karıştırıcı olabilir.

Sezgilerinizi dinlemek farkındalığınızı arttırır. Rehberliğe ihtiyaç hissettiğimizde ortaya çıkan sezgileri, pratik yaparak güçlendirebilirsiniz.

Sezgiyi güçlendirmenin en etkili yolu, sizi iyi hissettiren şeye rehberlik etmektir. Ruh, duyguları tetikleyerek iletişim kurar. Ruhumuzun planına göre doğru yöne gittiğimizde ise daha mutlu oluruz.

Sezgi olmadan, bedeninizde, ruhunuzda ve zihninizde uyum bulmak için sürekli mücadele içinde olacağınızı unutmayın!

3- Duruş Bütünleşmesi

Bedenlerimizi tutma şeklimiz, beynimize nasıl hissettiğimize dair mesajlar verir. Bedenin şekli ve yapısı beden, zihin ve ruhta ne kadar sağlıklı olduğumuzu yansıtan önemli bir unsurdur. Örneğin, bedenlerimiz sağlıksız olan bu durumu kambur, kavisli veya bükülmüş olarak yansıtır.

Kendimizi ne kadar iyi hissedersek, o kadar uzun boylu dururuz ve bedenlerimiz doğal uyumlarını yansıtır.

4- Derin Nefes Alma

Nefes alma, bilinçli olarak bedenimizi yerine getirmek için yaşam gücü enerjisi aldığımızdır. Nefes alma eyleminin beden, zihin ve ruh üzerinde derin bir etkisi vardır.

Nefes alırken var olan enerjiyi, bedenimize davet ettiğimizi biliyor muydunuz? Nefes verirken ise içimizde sona eren eski enerjiyi salıyoruz.

Nefes almak sadece yaşam gücümüzün kaynağı değil aynı zamanda yaşamı nasıl deneyimlediğimizi de simgeler.

Sığ nefes aldığımızda, bedenlerimizdeki yaşam gücü enerjisi miktarını kısıtlamış oluyoruz. Bu da eski enerjiyi geri dönüştürmemize neden oluyor. Derin nefes aldığımızda ise, olabildiğince yeni enerji alıyoruz ve enerjimizi sürekli yenilemiş oluyoruz.

Beden, zihin ve ruh derin, dolu ve canlandırıcı bir nefesten çok faydalanır!

Gelin hep birlikte derin bir nefes alarak yeni enerji almaya ve enerji sistemimizi yenilemeye başlayalım, ne dersiniz?

Bu makalede bütünsel şifa tekniklerinin başarılı bir şekilde çalışması için beden, zihin ve ruhu nasıl bir araya getireceğimizi öğrendik. Farklı şifa teknikleri öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz.

 

Nefes Terapisinin Önemi ve Doğru Solunumun Faydalarını öğrenmek için tıklayınız…