Depresyon İçin Transterapi: Mutluluğu Yeniden Kazanmanızda Transın Etkisi

Transterapi, mutluluğu yeniden kazanmanıza nasıl yardımcı olabilir?

Popüler inanışın aksine depresyon üzgün hissetme ile eş anlamlı değildir. Aslında depresyon geçiren herkes bunu çok iyi bilir.

Depresyon, ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Günümüzde depresyona giren kişilerin büyük bir kısmı günlük umutsuzluk, tükenmişlik, mutsuzluk, yorgunluk, ağrılar ve acılarla karşılaşır. Görüldüğü üzere depresyon sadece üzüntüden ibaret değil.

Şimdi merak ediyor olabilirsiniz: Transterapinin depresyon ile ne ilgisi var? Trans hali gerçekten depresyon için rahatlama sunabilir mi?

Bu soruyu cevaplamak için, bilinçaltının derinliklerine biraz daha inmeliyiz.

Bilinçaltının nasıl çalıştığını bilmek, transın neden depresyon ve depresyonun altında yatan sebepler için etkili olduğunu anlamamızı sağlayabilir.

 

Depresyon ve Bilinçaltı Zihin

İnançlarımızın, duyguların ve anılarımızın çoğu bilinçaltında bulunur. Aklımızın bir köşesinde gerek geçmişten gerekse günümüzden kaynaklı bir çok olay yatar. Aslında, yaşadığımız her şey bu bilgi deposundan süzülür.

Çoğu zaman bilinçaltı faydalıdır.

Mesela, parkta bir kelebek gördünüz ve onu anında tespit ettiniz. Çünkü bilinçaltında oraya gömülü olan birçok bilgi var. Tecrübelerimizi bu veri tabanı üzerinden filtreliyoruz. Bilinçaltı çevremizdeki dünyayı anlamamıza yardımcı oluyor.

Ancak bilinçaltı yararlı bilgileri topladığı gibi birçok yararsız bilgileri de depolamaktadır. Negatif filtreler zihnimizin derinliklerinde saklanabilir ve bu filtreler o andaki düşüncelerimizi ve duygularımızı etkileyebilir. Depoda bulunan kötü bilgilerden kurtulamadığımız takdirde ise depresyonla karşılaşma ihtimaliniz her zaman çok yüksektir.

Bununla alakalı bir örnek verelim. Örneğin, stresle karşılaştığımızda nasıl tepki verdiğimiz, bilinçaltı tarafından neredeyse otomatik olarak kontrol edilir. Stresli bir olay sizi endişeye, öfkeye veya hayal kırıklığına itiyorsa, muhtemelen aklınız size böyle hissetmenizi söyledi.

Aslında bütün bu sorunlarla baş etmenin etkili bir yolu var. İyi haber şu ki, bilinçaltımızı daha destekleyici, daha yararlı ve daha iyi bir arkadaş olmak için eğitebiliriz.

Özellikle bilinçaltını, bağımlılık, stres, endişe ve korku gibi durumları daha iyi yönetmek ve serbest bırakmak için yeniden programlayabiliriz.

Peki bunu nasıl başarabiliriz? Tabiki Transterapi ile…

Özetle, depresyondan kurtulmak için deneyimleneceğiniz bu terapi, olumsuz düşünce kalıplarının, kötü alışkanlıkların, zihninizin bir köşesinde duran ve hayatınızı olumsuz etkileyen bastırılmış anıların serbest bırakılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bilişsel davranış terapisi gibi geleneksel depresyon tedavilerinin etkinliğinin artmasına da destek olabilir.

Haydi gelin! Depresyon için transterapinin nasıl çalıştığını hep birlikte inceleyelim…

Depresyon İçin Transterapi Nasıl Çalışır?

Trans, insanların birçoğunun birkaç gevşeme ve odaklanma tekniğini izleyerek ulaşabileceğimiz, son derece rahat zihinsel bir durumdur. Aslında, trans halinde olmak, meditasyon yapmak gibi bir şeydir.

Trans halinde uyku durumu veya bilincin kapalı olma durumu söz konusu değildir. Terapi sırasında terapistin sorduğu soruları duyabilir ve bu sorulara rahatlıkla cevap verebilirsiniz.

Transın önemli bir hedefi var: Bilinçli ve eleştirel aklı atmamızı sağlamak. Bu son derece rahat durum sayesinde, doğrudan bilinçaltına inebilir ve zihniniz ile konuşabilirsiniz. Aslında yapılan araştırmalar trans halindeyken zihnin yeni bilgilere ve yeni düşünme yollarına karşı oldukça duyarlı hale geldiğini göstermektedir.

Aslında bu, trans sırasında bilinçli zihin bilgilerini besleyebileceğimiz anlamına gelir.

Depresyon için uygulanan trans, sadece zihin ve bedeni rahatlatmak için değil, aynı zamanda bilinçsiz düşüncelerimizi yeniden şekillendirerek daha pozitif düşüncenin gelişmesi için de kullanılır.

Gördüğünüz gibi trans hali korkulacak ya da önyargıya sebep olacak bir durum değildir.

Transterapi, bilinçaltımızı yeniden eğitmemize izin verir. Kısacası, alışkanlıklarımızı, olumsuz düşünceleri, geçmişte takılıp kaldığımız kalıpları ve mantıksız tepkileri yönetmemize destek olan önemli bir terapidir.

Transterapi ile bilinçaltımızın çevremizdeki dünyayı nasıl anlamlandıracağını yeniden deneyebiliriz.

Transterapi Terapisinin Etkili Olduğu Durumları İse Şu Şekilde Özetleyelim

Kendine Güvensiz

Konuştuğumuz ve kendimiz hakkında neler hissettiğimizin psikolojimiz üzerinde bir etkisi vardır. Bilinçaltı zararlı inanç ve olumsuz düşünceler ile dolu olabilir.

Transın, düşük benlik saygısı ve olumsuz benlik konuşmasının üstesinden gelmek için kullanabileceğiniz iyi bir araç olabileceğini düşünebilirsiniz. Trans sırasında kendimize dair zihnimizde yeni, olumlu ifadeleri besler ve iç sesimize hakim olan eski, basmakalıp düşünce modellerinin birçoğundan kurtulabiliriz.

Bağımlılıklar

Bağımlılığı yerinde tutan düşünme kalıplarının çoğu bilinçaltında gömülüdür. Neye bağımlılığınız olursa olsun (sigara, alkol, fazla yeme), bağımlılık zihni ve bedeni ele geçiren tehlikeli bir durumdur.

Bağımlılıklar sizin zihninizi ele geçirerek bir sonraki adım içim seni teşvik ediyor. Bu nedenle zihinsel bağımlılıkları kontrol etmek ve bağımlılığın üstesinden gelmek için Transterapi güçlü bir araç olabilir.

Yapılan çalışmalar transterapinin bağımlılığın azalmasında umut verici olduğunu göstermektedir.

Kaygı ve Stres

Kaygı, stresin neden olduğu ve genellikle çevremizdeki birçok insanda görülen bir tepkidir. Stresli bir durum yaşadığınızda bilinçaltı otomatik olarak kaygıyı tetikler.

Endişeli hissetme konusunda oldukça sağlıksız bir geri bildirim döngüsüne girebiliriz.

İşte bu aşamada devreye giren Transterapi zihni sakinleştirmemize, endişeli hissetmemize sebep olan düşünce kalıplarını tanımamıza ve stresli durumlarda düşüncelerimizi kontrol etmemize yardımcı olur.

 

Kilo Kaybı veya Alımı

Obezite veya kilo alamama, depresyon riskinin artmasına neden olan önemli etkenlerden ikisidir. Depresyon ile mücadele eden birçok yetişkin, bu durumla başa çıkmak için yiyeceklere yönelmekte ve bu başa çıkma yöntemi de bireylerin daha fazla kilo almasına sebep olmaktadır.  Bu durum ise depresyon ile mücadelenizde tökezlemenize neden olur.

Trans hali, sizi sağlıksız yiyecekler yemeye veya daha fazla yemeye iten otomatik düşünme kalıplarınızın azalmasına yardımcı olabilir.

Özellikle, bilinçaltını sağlıksız beslenme hakkında düşünmeleri için eğitebilir. Bu sayede doğal açlık duygularımızla uyumlu olmayı kendimize öğretebiliriz.

Bu konu üzerinde yapılan araştırmalar ise, transın insanların düzenli beslenerek sağlıklı kilo alıp vermelerine yardımcı olduğunu göstermektedir.

Uykusuzluk Problemi

Uykusuzluk sadece depresyonu tetiklemekle kalmaz, genellikle depresyonun bir belirtisidir. Birçok insanın en büyük problemi uykusuzluktur. Çünkü geceleri zihni kapatmak zorlayıcıdır.

Trans, uykuya zor geçmenize neden olan endişe, stres veya korku durumlarının üstesinden gelmenize destek olur.

Başlamaya Hazır mısınız?

Bugün Transterapi ve trans halinin ne olduğunu öğrendin. Artık trans ile iyi hissetmeye, geçmişteki kötü anılardan kurtulmaya ve hayatını yeniden aydınlatmaya hazırsın.

Makro Oluşum Akademi olarak yolculuğunuza hemen başlamanıza yardımcı olacak kayıtlar, senaryolar, eğitimler ve deneyimler olmak üzere çeşitli araçlar sunuyoruz!