Farkındalığın Yararları Nelerdir?

Yoğun bir dünyada yaşıyoruz. Bir gözümüz çocukların üzerindeyken, diğeri de televizyona bakıyor. Günümüzü sürekli işe gider şekilde, ardından da hafta sonu için planlıyoruz. Ancak, gerekli görevleri yerine getirmek için koşuştururken, şu anla olan bağlantımızı kaybediyoruz.

Bu sabah kendinizi iyi dinlenmiş hissedip hissetmediğinizi fark ettiniz mi?

Farkındalık, dikkatinizi bilerek şu ana odaklanmanın ve karar vermeden kabul etmenin pratiğidir. 

Bilimsel incelemeler sonucunda farkındalığın, stres azaltmada ve genel mutlulukta önemli bir unsur olduğu kabul edilmiştir. 

Bu blog yazısını okuyorsanız, günlük hayatınıza dikkatliliği uygulamak için birçok yolun olduğunu biliyorsunuzdur.

Dikkatli olmaktan ne elde edebileceğinizi merak ediyorsanız, dikkatin sizin adınıza yapabileceği harika faydaları öğrenmek için okumaya devam edin!

Farkındalığın En Önemli Faydaları

Günlük mücadelelerle başa çıkmak için farkındalıktan beklediğiniz bazı faydaları öğrenmekle işe başlayalım.

1- Farkındalık, refahı arttırır: Dikkatli olma kapasitenizi arttırmak, tatmin edici bir hayata katkıda bulunan pek çok tutumu destekler. Dikkatli olmak, yaşamdaki zevklerin tadını çıkarmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda aktivitelerde tam olarak yer almanıza yardımcı olur ve birtakım olaylarla başa çıkma konusunda büyük bir kapasite oluşturur.

2- Farkındalık, fiziksel sağlığı iyileştirir: Eğer daha iyi bir refah yeterli değilse, bilim adamları farkındalık tekniklerinin fiziksel sağlığın farklı şekillerde iyileştirmesine yardımcı olduğunu tespit etmiştir. 

Farkındalık, stresi azaltmaya, kalp hastalığının tedavisini hızlandırmaya, kan basıncını ve kronik ağrıyı azaltmaya, uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olabilir.

3- Farkındalık, zihinsel sağlığı iyileştirir: Son yıllarda yapılan çalışmalar, depresyon, madde bağımlılığı, yeme bozuklukları, çiftler arasındaki çatışma, anksiyete bozuklukları dahil olmak üzere pek çok sorunun iyileştirilmesinde dikkatlilik meditasyonuna başvurulduğunu göstermektedir.

4- Dikkatlilik, hastalıklarla başa çıkma yeteceğini geliştirir: Dikkat, semptomları ortadan kaldırmayabilir, ancak onları daha kolay yönetebilir hale getirmeye yardımcı olur. Farkındalık, hastaların ağrılarına daha az odaklanmalarını sağlayarak yaşam kalitelerinin artmasına destek olur. 

5- Farkındalık, iyileşmeyi kolaylaştırır: Dikkat, yalnızca kronik veya yaşamı tehdit edici bir rahatsızlıklar başa çıkmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bu rahatsızlıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca, canlılığın ve maneviyatın artmasına da destek olur. 

6- Depresif belirtilerin azalmasına yardımcı olur: Farkındalık, uzun zamandır depresyon için etkili bir tamamlayıcı olarak kabul edilmiştir. Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan çalışmalarda, depresif belirtileri, kaygıyı ve stresi azalttığı tespit edilmiş, kendine merhamet duygusunu arttırdığı keşfedilmiştir. 

Dikkatin depresyonu iyileştirmeye yardımcı olabileceği yollardan biri de, uygulayıcıların duygularını düzenleme becerilerini geliştirmektir. 

Farkındalık, yoğun olumsuz duygulardan geri adım atmak, onları tanımlamak ve onlarla savaşmak yerine kabul etmek için gereken araçları sağlar. Bu, dikkatli düşüncelerin duygularını daha iyi düzenlemelerine izin vererek, depresyon ile daha iyi başa çıkmaya yardımcı olur.

Yukarıda farkındalığın yararlarını öğrendiniz. Peki farkındalık teknikleri nelerdir? Gelin, şimdi bu konuyu inceleyelim.

Farkındalık Teknikleri

Farkındalığı uygulamanın birden fazla yolu mevcuttur. Herhangi bir farkındalık tekniğinin amacı, karar vermeden düşüncelere ve duyumlara dikkat ederek, bir uyanıklık, odaklanmış gevşeme durumu sağlamaktır. Bu,aklın şimdiki anı yeniden odaklanmasına izin verir. 

Tüm dikkatlilik teknikleri bir meditasyon şekildir. 

Temel farkındalık meditasyonu; sessizce oturun, doğal nefesinize ve sessizce tekrarladığınız bir kelimeye odaklanın. Düşüncelerin karar vermeden gelip gitmesine ve nefes odağınıza geri dönmesine izin verin. 

Vücut duyumları; kaşıntı ve karıncalanma gibi ince vücut duyumlarına kulak vermeden dikkat edin ve geçmelerine izin verin. Vücudunuzun her bir bölümüne baştan aşağıya dikkat edin. 

Duyusal; görülen yerler, sesler, kokular, tatlar ve dokunuşlar. Bunları “görme”, “ses”, “koku”, “tat” veya “dokunma” olarak adlandırın ve karar verin. 

Duygular; duyguların yargılamadan ortaya çıkmasına izin verin. Düzenli ve rahat bir duygu adlandırma pratiği yapın. Duyguların varlığını yargılamadan kabul edin.

Farkındalık Meditasyonu ve Diğer Uygulamalar

Farkındalık, dikkatinizi odaklamanın sistematik bir yöntemi olan dikkat meditasyonu ile gerçekleştirilir. Tek başınıza meditasyon yapmayı, kitaplardan veya videolardan öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte, soruları yanıtlamak ve motive olmanıza yardımcı olmak için eğitmen veya bir grubun desteğinden yararlanabilirsiniz. 

Kendi Başınıza Başlamak

Bazı meditasyon türleri esas olarak konsantrasyon içerir. Bir cümleyi tekrarlamak, nefes alma hissine odaklanmak, kaçınılmaz olarak ortaya çıkan düşünce geçitlerine izin vermek gibi.

Konsantrasyon meditasyon teknikleri, tai chi veya yoga gibi diğer aktiviteler, vücudun strese verdiği cevabı azaltmada değerli olan iyi bilinen gevşeme tepkisini tetikleyebilir. 

Farkındalık meditasyonu, konsantrasyon uygulamalarına dayanır. Bunlar:

Akışına bırak. Dikkat meditasyonunda, bir kez konsantrasyon kurduğunuzda, içsel düşüncelerin, duyguların ve bedensel duyumların akışını, onları iyi ya da kötü olarak değerlendirmeden gözlemlersiniz.

Çok dikkat. Anlık deneyiminizi oluşturan sesler, manzara ve dokunuş gibi dışsal algıları da fark ediyorsunuz. Buradaki zorluk, belirli bir fikir veya duyguya kapılmamak ya da geçmiş ve gelecek hakkında düşünmeye kapılmamaktır. 

Yanında kal. Bazı durumlarda bu süreç hiç de rahatlatıcı görünmeyebilir. Fakat zamanla farkedeceksiniz ki, bu süreç deneyimlerinizin yelpazesinde rahatlarken, daha fazla mutluluk ve kişisel farkındalığın anahtarı olacaktır

Meditasyon sırasındaki deneyiminizi kabul ederek pratik yapmak, günün geri kalanında ne gelirse gelsin kabul etmeyi kolaylaştırır. 

Her zaman keşfedilen daha fazla dikkat ile farkındalık uygulamanın şaşırtıcı yararları var. 

Farkındalığı uygulamaya karar vermişseniz, durmuş bir uygulamayı yeniden başlatıyorsanız veya farkındalık uygulamanızı zenginleştirmek istiyorsanız bu ipuçlarını dikkate almanızı öneririz. 

Bu makaleyi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bunun gibi farklı konular hakkında bilgi almak için sitemizin blog bölümünü ziyaret edebilirsiniz.