Huzur ve Maneviyat Arayanlar İçin Görülmesi Gereken 10 Yer

Dünyanın görülmeye değer en manevi yerleri hangileri?

Açık hava ya da manevi bir deneyim için doğa arayışında olan kaç kişiyiz?

Bu dünyada birçok kişinin hem gerçek anlamda hem de mecazi olarak kendi yerlerini bulma isteği vardır. Bu, özellikle insan yoğunluğun çok fazla olduğu kalabalık şehirlerde yaşayan insanlar için geçerlidir. Şehrin kalabalığından yorulan insanlar biraz mola vermek ve biraz yalnız kalmak isteyebilir.

Dünyanın pek çok yerinde sadece tadını çıkarmanızı ve keşfetmenizi beklemenin yanı sıra, size sakinlik ve huzur verecek o kadar çok yer var ki saymakla bitmez.

Bu blog yazımızda huzuru arayanlar için görülmesi gereken 15 manevi yere yer verdik. İşte, dininiz veya ruhsal görüşünüz ne olursa olsun, dünyada görülmeye değer önemli spiritüel yerler:

Dünya Görülmesi Gereken Spiritüel Yerler

1- Taktsang, Butan:

Bhutan’dan Paro Vadisi’nin 900 metre yukarısında, bir uçurumun üzerinde bulunan Budist manastırı ve tapınağı, “Kaplan Yuvası” olarak da bilinir. Bölge, uçurumun üzerinde olduğu için tehlikeli gibi görünsede manzarası ve verdiği huzur nedeniyle görülmeye değer bir yerdir.

Ülkenin turizm konseyine göre, Taktsang, 1692’de, ikinci Buda’nın, kötülüğü önlemek için “üç yıl, üç ay ve üç saat” boyunca meditasyon yaptığı bir mağaraya inşa edildi. Bu bölge o zamandan beri kutsaldır. Tapınakları ziyaret sırasında ayakkabılarınızı çıkararak keyifli bir keşif gerçekleştirebilirsiniz.

2- Victoria Şelaleleri, Zambiya ve Zimbabve:

Manevi köklere sahip olan Victoria Şelaleleri, bir macera seyahat noktası olarak da bilinir. 19. Yüzyılda Kololo tarafından ‘Fırtınalı Duman’ olarak adlandırılan, korkunç düşmeler yüzyıllar boyunca kabileler tarafından kutsal kabul edilmiştir.

3- Kyoto, Japonya:

Bir zamanlar barış ve huzurun başkenti olarak bilinen Kyoto, bin yıldan daha uzun bir süre Japon kültürünün Merkezi olmuştur. Kent manevi anlamda sürekli ziyaretçi kabul etmektedir. Kyoto eteklerinde bir tepenin üzeri, manevi şehre bakabilmek için ideal noktalardan biridir.

4- Ölü Deniz, İsrail:

Kudüs’e yarım saatlik bir mesafede bulunan deniz aslında bir deniz değil, bir tuzdur. Faydalı minerallerle dolu olan bu tuz, yaşamı sürdürmese bile fantastik iyileştirici özellikleri ile bilinir. Dünyanın farklı yerlerlerinden insanlar, cilt şikayetlerinden solunum sıkıntılarına kadar bazı semptomların şifa bulması amacıyla buraya gelmektedir.

5- Mekke:

İslam dünyasının merkezi, Hz. Muhammed (S.A.V.) in doğduğu yer, ayrıca Tanrı’nın Sözlerini ilk aldığı yer ve amacını ilan ettiği yer olan Mekke, dünyanın neresinden olursa olsun maneviyat arayışında olan tüm insanlar için kapılarını açmaktadır. Aynı zamanda bu kutsal yere, İslami ay takviminin son ayı da düzenlenen yıllık hac ziyareti yapılır.

6- Apollon Tapınağı, Yunanistan:

Dünyanın merkezi olarak kabul edilen Apollon Tapınağı, her kesimden insanlar ve antik Yunanlılar tarafından saygı duyulan önemli manevi yerlerden biridir. M.Ö. 4.yüzyıldan kalma olan bu kutsal yer, halen varlığını sürdürmektedir. Bugün bir ziyaretçi olarak, kutsal kaynak ve trans kaynaklı gazlar, kendi kendinize vahiy almanıza neden olabilir.

7- Shasta Dağı, Kaliforniya:

Shasta Dağı, açık hava seven kişiler için ideal olan ve etkileyici manzarası ile manevi arayış içinde olan kişileri bir mıknatıs gibi kendisine çeken önemli yerlerden biridir. Buzla kaplı olan volkan, birçok efsaneye ev sahipliği yapmaktadır. Buraya geldiğiniz zaman kendinizi huzurlu ve sağlık dolu hissedebilirsiniz.

8- Adem’in Zirvesi, Srilanka:

Adem’in Zirvesi, kendini ruhsal olarak dönüştürmek isteyen kişilerin mutlaka adım atması gereken önemli manevi yerlerden biridir. ‘Sri Pada’ olarak da bilinen yivli kaya kütlesine çıkmak, genellikle gece başlar ve böylece gezginler gün doğuşuna şahitlik edebilir.

9- Sabi Sands, Güney Afrika:

Maneviyat arayışında olanlar için biraz lüks olsa da Sabi Sands, Güney Afrika’da görülmeye değer yerlerden biridir. Bölgede ziyaretçilerin huzur içinde konaklayabileceği ve safari yapabileceği lüks pansiyonlar bulunur. Kişinin maneviyatı bulacağı bu büyük alanda keşfedilecek çok şey vardır.

10- Varanasi, Hindistan:

Maneviyatı keşfetmeye çıktıysanız, Hindistan kesinlikle listenizin bir parçası olacaktır. Kuzey Hindistan’ın Ganj vadisinin merkezinde bulunan Varanasi, kültürü bakımından zengin, renkli, canlı ve kutsal bir yerdir. Dünyadaki en eski şehirlerinden biri olan yer, Hindu dinini uygulayanlar tarafından kutsal kabul edilmiştir.

11- Assisi, İtalya:

Kutsal bir yay etrafında inşa edilmiş olan bölge, hem lüks hem de kutsal olarak kabul edilir. Assisi Aziz Francis’in doğduğu yer, meditasyon ve yoga yapmayı hatta hac yürüyüşüne çıkmayı isteyen ziyaretçiler arasında oldukça popülerdir. Manevi bir deneyim sunan bölgede, kutsal müzik performanslarına ev sahipliği yapan Bazilikalar da bulunur. Buraya gelen ziyaretçiler, Umbria tepelerinin dışında Monte Subasio ormanlarının muhteşem görüntüsü ile huzuru yakalayabilir.

12- Tac Mahal, Hindistan:

Hint-İslam mimarisinde en büyük başarı olarak kabul edilen Tac Mahal, Hindistan’a gelipte görülmesi gereken önemli kutsal yerlerden biridir. Bu bölgeye gelerek, yumuşak ve saf mermerden yapılmış, yarı değerli taşlarla süslenmiş, cennetin huzurundaki Kraliçenin Kralı ile huzur içinde olduğu, havuzun yanındaki patika boyunca yürüyerek manevi arayış yolculuğunuzun anlam kazanmasını sağlayabilirsiniz.

13- Gökkuşağı Dağları, Çin:

Dünyanın jeolojik harikası olan Gökkuşağı Dağları, tepeleri boyanmış bir gökkuşağını taklit eden dünya dışı renkleriyle keşfedilmek istenen yerlerden biridir. Dünyanın en büyük 10 coğrafi harikalarından biri olan yer, oluşum hikayesi ve renkleri ile oldukça büyüleyicidir.

14- Büyük Mavi Çukur, Belize:

Büyük Mavi Delik, kristal berraklığındaki sularında dalış yapabileceğiniz, tropikal balıklar ve muhteşem mercan oluşumları dahil çok sayıda deniz canlısı görme fırsatı bulabileceğiniz dünya çapında görülmeye değer manevi bir yerdir. Bu muhteşem yer, Belize kıyılarındaki büyük bir su altı lavabosudur. Aklınıza gelebilecek en derin maviliği içeren bölge, maneviyat yolculuğu için harika bir başlangıçtır.

15- Staffa Adası, İskoçya:

Ünlü Fingal Mağarası’nı içeren Staffa Adası, kendine özgü altı taraflı kaya sütunları, Kuzey İrlanda’daki Günay Causeway ile aynı bazalttan oluşur. İlkbahar ve yaz aylarında, uçurumlar ve çimenli yamaçlar, jilet ve martı gibi çeşitli deniz kuşları için yuvalanma alanları sağlayan ada, spiritüel mekanlar arayanlar için ziyaretçilerini beklemektedir.

Yukarıda, Dünyada görülmesi gereken 15 farklı manevi yeri sizlerle paylaştık. ‘Dünya üzerinde gezilebilecek bilmediğim neresi var’ diyorsanız bu bölgeleri de listenize ekleyebilirsiniz.

Spiritüel Semboller ve Anlamları için tıklayınız…