Kişisel Gelişim Nedir? Kişisel Gelişim Eğitiminin Önemi

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim, insanların becerilerini, niteliklerini değerlendirme, yaşamdaki amaçlarını göz önünde bulundurma ve potansiyellerini gerçekleştirme ve en üst düzeye çıkarmak için hedefler koyma yöntemidir. Bu yöntem yaşam boyu devam eden bir süreçtir.

Kişisel gelişim, tam olarak bir konu değil, bireyi geliştirmeye ve güçlendirmeye odaklanan ortak bir hedef dizisi ile kesişen bir grup veya konu sınıfından daha fazlasıdır. Birey, güzel, ilahi, özgür ve sınırsız bir varlık olarak, her kişisel gelişim konusunun merkezindedir.

Bütünlüğünde, kişisel gelişim fikri, bireyin doğuştan gelen potansiyelini, kaotik ve sürekli değişen bir dünyada gerçekleşmiş, daha mutlu ve dengeli bir insan haline gelmek için kullanmak ve zenginleştirmekle ilgilidir. Kısacası, tüm kişisel gelişim konularının amacı, kendini gerçekleştirmedir.

Kendinin geliştirmenin ise farklı yolları vardır. Bazı kişisel gelişim eğitmenleri ve yaşam koçları, daha üretken olmak, daha güvenli olmak ya da yaşam hedeflerinize daha fazla odaklanmak gibi pratik meselelere odaklanır.

Diğer bazı konular ise, korku veya psikolojik engellerin aşılması, kısıtlamaların aşılması, motivasyonun arttırılması veya gerçek dünyanın başarısına vesile olan alışkanlıkların oluşturulması gibi aşırı hedeflere odaklanmıştır. Son yıllarda, insan potansiyelini daha ruhsal yönelimli bir yaklaşımla gerçekleştirmeye de ilgi artmaktadır.

Kişisel Gelişim Eğitimi Nedir?

Kişisel Gelişim Eğitimi, mesleki becerileri, istihdam edilebilirliği, yaşam kalitesini, kendini disiplin, yetenek ve potansiyeli geliştirmeyi amaçlayan bir eğitim sürecidir. Kariyer basamaklarını tırmanmayı veya sosyal sermayesini arttırmayı umanlar için kişisel gelişim paha biçilmezdir. Birçoğumuz her gün kendimizi çeşitli şekillerde geliştirmeye çalışsak da, bilinçli bir kişisel gelişim planı bu büyümeyi hızlandırmanın anahtarıdır, çünkü bu anahtar kendinizi daha ileri itmenizi sağlar.

Eğitim kursları, bu konuda ilerlemenizi kolaylaştırmak için etkili bir yoldur. Çünkü onlar zengin kaynaklar ve üstünlük sağlamanız için gereken yapıyı sağlarlar. Hangi sektörde çalışıyor olursanız olun ya da hangi seviyeye ulaştıysanız, güçlü kişisel gelişim becerilerini geliştirmek sizi hem kişisel hem de profesyonel olarak yeni seviyelere taşıyacaktır.

Peki Kişisel Gelişim Eğitiminin Önemi Nedir?

Kişisel Gelişim Eğitimi, duygusallıktan fizikselliğe kadar yaşamın yer yönünü etkiler. Bunu yaparken, işimize getirdiğiniz enerji, etkinlik ve verimlilik üzerinde derin bir etkisi vardır. Bu nedenle öz-yönetim teknikleri, kariyerinizin her alanında becerilerini geliştirmek için temel oluşturur. Kişisel gelişim eğitiminin sizi iş başarısına götürmesinin en iyi 20 yolunu gelin hep birlikte inceleyelim:

1- İlham Verici Amaç: Bir görev veya projede çalışmaya başlamadan önce net bir niyet belirlemeye zaman ayırmanın, verimlilik ve odak üzerinde çok büyük etkisi vardır. Net hedefler belirleyin ve daha akıllıca çalışın.

2- Yetiştiriciliğin Pozitifliği: Olumsuz düşünme, hem çalışma ortamları hem de yaratıcı düşünme için son derece yıkıcıdır. Proaktif bir bakış açısıyla, neyin yanlış gittiğini düşünmek için daha az zaman harcar ve neyin daha iyisini yapabileceğini düşünerek daha fazla zaman geçirirsiniz.

3- Duygudan Tepkiden Uzaklaşmak: Profesyonel bir ortamda, aceleci duygusal tepkilerin tuzaklarından kaçınmak çok önemlidir. Sağlam karar verme, ilerlemeden önce sonuçları duraklatmak, yansıtmak ve tartmak için zaman ayırmak anlamına gelir.

4- Akılcı Karar Verme Gelişimi: Karmaşık problemleri mantıklı ve metodik yollarla düşünmeyi öğrenmek sizi işyerinde daha etkili bir lider yapacaktır.

5- Stres Düşürücü: Stres oldukça zarar verici bir durumdur. Ve şirket kültürünü bastırır. Dolayısıyla stresi azaltmak, işinizi her seviyede etkileyecektir.

6- Şimdiki Ana Odaklanmak: Sık sık, geçmişi yeniden yaşamaya ve geleceği tahmin etmeye çalışmanın işiniz üzerindeki verimsizliği çok fazladır. Şu an için neyin önemli olduğuna odaklanın ve değişme gücüne sahip olduğunuz şeye çaba gösterin.

7- İş Akışını Arttırma: Kişisel gelişim, daha sık üretkenlik hallerine girmenize izin verecektir.

8- Toplumsallığın Geliştirilmesi: Mesleki yaşamın büyük çoğunluğu sosyal becerilere bağlıdır. Sizinkini geliştirerek, kendinizi ofise ayırır ve ağ kurma söz konusu olduğunda gelişirsiniz.

9- Önemsizleri Serbest Bırakma: Hepimiz sık sık enerjilerimizi ve dikkatimizi değiştirme gücümüz olmayan konulara koyarız. Önemli olmayanı serbest bırakmayı öğrenmek, eldeki meseleler söz konusu olduğunda sizi daha odaklı ve özenli hale getirecektir.

10- Triyaj Öğretimi: Önceliklendirme, verimli çalışmanın temel taşıdır. Önceliklerini dengelemeyi öğrenmek günümüzün hızlı tempolu iş yerlerinde oldukça işe yarayacaktır.

11- Öz Kontrol Tohumunu Büyütmek: Kendimizi dağıtmanın, iş gününü daha uzun ve konsantre olma yeteneğimizi azaltan ince yollarını buluyoruz. Kendini kontrol etme özelliği sizi daha uzun koltuğunuzda tutar ve daha derin odaklanma noktalarına batmanıza izin verir.

12- Yakıt Eşitliği: Hafta boyunca hepimizin yüksek ve düşük deneyimlememiz kaçınılmazdır. Ancak eşanlamlı bir zihin durumu geliştirerek, çalışmalarınız günlük iniş ve çıkışlardan daha az etkilenir.

13- İlham Verici Şükran: Günlük zaferlerinize, iş arkadaşlarınızın becerilerine, müşterilerin nezaketlerine ve yaptığınız ilerlemelere minnettar olmak için bir dakikanızı ayırmak, çalışma alanınızı geliştirecek ve ekibinizi daha verimli hale getirecektir.

14- Kendini Sınırlandırmanın Ötesinde Gelişmek: Küçük düşünmeyle kendinizi sınırlamayı bırakın ve gerçek potansiyelinizi ortaya çıkarın.

15- Farkındalığı Arttırma: Dikkat dağınıklığını azaltmak ve daha fazla farkındalık geliştirmek, ne olacağını tahmin etmenize ve hatalardan kaçınmanıza yardımcı olur.

16- Genişleme Perspektifi: Kendi çıkarlarınızın ötesinde alışkanlıkla görmeyi öğrenmek, başkalarının motivasyonlarını anlamanıza ve işyerinde daha etkili bir strateji geliştirmenize yardımcı olacaktır.

17- Kıvılcım Yaratıcı Düşünme: İşletmeler harika fikirler temelinde gelişirler.

18- İyi Bir Ruh Hali Yaymak: Çalışma hayatınızı ve çevrenizdeki kişilerin günlük deneyimlerini geliştirin.

19- Liderlik Nitelikleri Üretmek: Bölge üyelerini almayı ve kariyerinizi yönlendirecek güveni edinmeyi öğrenin.

20- Büyümeyi Hızlandırmak: Daha hızlı öğrenin, yeni alanlarda becerilerinizi geliştirin ve kariyerinizi durdurarak bırakın.

Tabi ki, bunlar kişisel gelişim eğitiminin profesyonel yaşamınızı geliştirmesinin yollarından sadece birkaçıdır. Bu yollar ise yaşamın her köşesinde olumlu sonuçlara yol açar. Bu nedenle bugün büyümenizi hızlandırın ve bu alanda eğitiminize gereken zamanı ayırın.

Gördüğünüz gibi kişisel gelişim için kendinize zaman ayırmak, hayatınızın olumlu yönde ilerlemesi açısından ne kadar önemli!

Yukarıda, “kişisel gelişimin” tanımına ve “kişisel gelişim eğitiminin” önemine değindik. Bioenerji Eğitimi, Nefes Eğitimi, Niyet Tezahürü Eğitimi, Ruhani Okuma Eğitimi gibi farklı alanlarda verilen eğitimlerle ilgileniyor veya bu konularla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız blog yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz.