Manevi Öz Bakım Nedir?

Sabah kalktınız, her zamanki gibi dişlerinizi fırçaladınız, saçınızı yıkadınız ve sevdiğiniz kokuyu sürdünüz. Vücut sağlığımızı korumak için ihtiyacınız olan hijyene ne kadar çok önem veriyoruz değil mi? 

Beden temizliği dikkat etmemiz gereken hassas bir konudur. Şimdi bedeninizin temizliğini sağladınız. Gelelim manevi bakıma. Manevi öz bakım da son derece önemli ve doğal bir bakımdır. 

Peki Manevi Hijyen Neden Bu Kadar Önemli

Manevi olarak bedeninizi temiz tutmanın bu kadar önemli olmasının sebebi, aynı fiziksel bedeninizde olduğu gibi bakıma ihtiyaç duymasıdır. Ne kadar ruhsalsanız, enerjiye karşı o kadar duyarlı olursunuz, çünkü artık bunun farkındasınız. Bu aynı zamanda etrafınızda bulunan dünyanın enerjilerinden daha fazla etkilendiğiniz olarak tanımlanabilir. 

İyi bir ruhsal hijyen uygulamak önemlidir. Uygulayacağınız bu bakım sayesinde, olumsuz enerjiler yaşamınızı, bilmediğiniz şekillerde bile olumsuz etkilemez.

Manevi Yönden Kirli Olmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Manevi öz bakım eksikliğinin yan etkilerini bire bir görmüş biri olarak şunları söyleyebilirim. Dışarıda ruhsal anlamda ‘kirli’ olan ve bunu bilmeyen çok sayıda insan var. Kiri göremiyoruz, sadece hissediyoruz. 

Örneğin, ellerin kirlendiyse bunu söyleyebilirsiniz. Çünkü gözlerin, cildinin ne kadar kirli olduğunu sana gösteriyor. 

Fakat ruhsal olarak kirliliği ne yazık ki göremiyoruz. Manevi yönden gerekli hijyeni sağlamanın birçok yan etkisi olduğunu unutmayın! 

Bu etkiler genellikle duygusal olarak başlar, endişe, yorgunluk ve hatta uykusuzluk şeklinde devam edebilir. 

Bu konuyu daha da netleştirmek gerekirse, bu makalede hiçbir şekilde insanların kötü olduklarını ya da ruhsal bakımdan ‘kirli’ olduklarının tanımı yaparken farklı şekilde onları lekelemek istemiyorum. 

Bir bireyin manevi anlamda ‘kirli’ olduğunu söylediğimde, bir kişinin aurik alanındaki bir insanın manevi bedeninde biriken negatif ve zararlı enerjilerin varlığından bahsetmeye çalışıyorum. 

Ruhsal yönden çamurlu olduğunuzu düşünün. Bu durumda kötü değilsiniz, sadece iyi bir şekilde durulanmaya ihtiyacınız var!

Spiritüel kirliliğin bir başka yan etkisi ise, iyi bir gece uykusundan sonra bile hissedilen yorgunluk problemidir. Bunun yanında her zaman duygusal hissetme, migren ağrıları, endişe probleminde ve panik ataklarda artış ve depresyon gibi sorunlar olmak üzere farklı yan etkiler görülebilir.

Sizlerden manevi öz bakımın fiziksel öz bakımın yerine geçmesini dilemiyorum, yalnızca manevi bakım ile fiziksel bakımın birlikte yapıldığı zaman daha etkili olacağından bahsediyorum. 

Manevi Öz Bakım Uygulamanın Temelleri

Ruhsal yönden temizliğinizi gerçekleştirirken meditasyon, kesme kabloları, topraklama ve ekranlama şeklinde birçok uygulama bulunmaktadır. Bunlar, her uygulayıcının her gün yapması gereken temel kurallardır. 

Zamanınızdan kesinlikle çalmayan bu temeller, genellikle biraz konsantrasyon ve alışkanlık gerektiren basit uygulamalardır. Şimdi bu temelleri tek tek inceleyelim:

Meditasyon: 

İlk önce bu temel uygulamadan bahsetmek istiyorum. “Meditasyon yapmak için zamanım yok” diyenlerden olabilirsiniz. Ancak meditasyon, kesinlikle zamanınızı çalacak bir uygulama değildir. Ruhani yönden arınmak için bu uygulamaya yalnızca 10-15 dakika ayırmanız yeterli. 

Düz bir zemine rahatça otur, nefes al, nefesini dinle ve sadece mevcut ol. Birkaç dakikalığına dünyadaki her şey için endişelenmeyi bir kenara bırak. İşte hepsi bu kadar.

Ruhani yönden dinlenmenize yardımcı olduğu için meditasyon son derece önemlidir. Muhtemelen rutin yaşamınıza meditasyonu ekleyerek hayatınıza girecek olan faydaları hemen farkedeceksiniz. Bu faydaların birçoğu, bir iyilik ve tatmin duygusu içerir.

Kısacası, meditasyon, kendinizi ruhsal kirden arınmanıza ve daha fazla dinleyebilmeniz için ruhsal benliğinize uyum sağlamanıza yardımcı olan önemli bir temel uygulamadır.

Kabloları Kesmek:

Kendimden yola çıkmak gerekirse, kabloları kesmek hemen hemen her gün uyguladığım önemli bir adımdır. Kendinizi hafif empatik olarak düşünmeniz bile, mutlak bir zorunluluktur. 

Kabloları kesmek, gereksiz tüm empatik bağlantıyı başkalarıyla kesmek olarak tanımlanabilir. Bu, gün içerisinde telefonda konuştuğunuz veya göz teması kurduğunuz kişileri içerir. 

Günün sonunda, o gün temas etmiş olabileceğiniz kişilerin bağlantıları hayal etmesi ve büyük bir makas alarak her birinin kesilmesi tavsiye edilir. 

Manevi temizlenme sürecinde kabloları kesmek önemlidir. Bu sayede diğerleriyle bağlantınızdaki toksik enerjik unsurları çıkarmış olursunuz. 

Sadece her gün değil, aynı zamanda kötü bir tavrı olan biriyle uğraştığınızda bile, enerji vampirlerini paylaşmanız gerekebilir. Bu sayede kötü bir tavrı olan kişilerin sizinle olan bağlantılarını keser ve enerjinizi tüketmemesini sağlarsınız.

 

Topraklama:

 

Topraklama önemlidir, çünkü sizi düz tutar. Aslında sizi dünyanın enerjilerine yönlendirir. Enerjinizi, düşüncelerinizi veya hislerinizi uzaklaşmaktan uzak tutar. 

Topraklama, net bir şekilde düşünmenize ve odaklanmanıza yardımcı olur. 

Birçok kültür bilmeden bile olsa topraklamayı içerir. Örneğin, Tai Chi’de ısınma egzersizlerinde, yogada ve meditasyonda topraklama uygulaması yapıldığı bilinmektedir. 

Temel olarak, topraklama ya ayaklarınızı toprağa yönlendirmeyi ya da özellikle temel çakrayı harekete geçirmeyi içerir.

Topraklama uygulaması son derece kolaydır. Bunu yapmanın en kolay yolu, çıplak ayakla kir, toprak veya ot ile temas kurarak orada biraz durmaktır. Topraklamanın bir başka yolu ise, bir ağaca yaslanmaktır.

Bu uygulamanın en iyi ve etkili yollarından bir diğeri de, bir noktada durmak ve ayaklarınızdan büyüyen kökler olduğunu hayal etmektir. Bu düşünme, enerjinizi getirerek, etrafınızdaki enerjiden endişe, stres ve empatik aşırı yüklemeyi azaltmaya yardımcı olur. 

Koruma | Namaz:

Manevi öz bakımınızı gerçekleştirmek için her gün bir tür metafiziksel koruma kullanmanız da son derece önemlidir. Kendinizi ruhsal bakımdan korumak, kıyafet giymek gibidir. Eğer bunu yapmazsanız, etrafınızda bulunan kötü enerjilere fazla maruz kalırsınız. 

Her sabah evden çıkmadan önce kendinize bir kalkan oluşturmalı ve bu kalkanı korumalısınız. Kalkanlar, siz ve çevrenizdeki negatif enerjiler arasında bir barikat görevi görür. 

Ekranlama, günlük giysileriniz gibi sizi kötü elementlerden koruduğu için günlük bir alışkanlık haline getirilmeli. 

Korunmanın diğer bir yöntemi ise duadır. Güne başlamadan edeceğiniz her dua, manevi öz bakımınızı gerçekleştirmede oldukça etkili olacaktır. 

Manevi Öz Bakımını Gerçekleştirmek Sana Kalmış

Yukarıda, manevi öz bakım için ihtiyacınız olan temel uygulamalara yer verdik. Sonuç olarak, kendinizi ruhsal olarak ne kadar koruyacağınıza karar vermek size kalmış. Bu gemiyi ciddiye almazsan, gemi de seni ciddiye almaz.

Ruhani yönden temizlenmek sadece sizin iyiliğiniz için değil, aynı zamanda evrene bunun ciddiye aldığınız ve saygı duyduğunuz hayatınızın bir parçası olduğunu gösterir. 

Manevi bahçemizi yabancılaştırmak tamamen size kalmış. Bu konuya ne kadar saygı duyarsak, manevi refahımızı o kadar fazla koruruz. 

Spiritüel yolculuk konusunda daha fazla bilgi edinmek için blog yazılarımızdan yararlanabilirsiniz.