Reiki’yi öğrenmek istiyor musunuz? Önce bunu oku!

Çok hassas bir kişi olarak, gün boyunca hareket ettikçe, her şeyi kapsayan, evrensel enerji sarılı olma fikrini seviyorum. Sabahları yataktan kalkmaktan ofisimde çalışmaya ve akşam koşuya gitmeye kadar -genel refahımı geliştirme gücüm olan sürekli görünmez bir titreşim alanıyla çevrili olduğumu bilmek beni çok rahatlatıyor. Gözlerin yakın zamanda göremediği bu uzun zamandır devam eden takdir, beni sadece kendi hayatımı değil, başkalarının hayatlarını da daha iyi hale getirmek için bu enerjileri nasıl kullanabileceğim hakkında daha fazla bilgi edinmeye zorladı. Bu nedenle bir gün sertifikalı Reiki uygulayıcısı olmaya ve bu konuda eğitim almaya karar verdim. 1 ve 2 uygulayıcısı. Reiki eğitimi sürecime geçmeden önce Reiki’nin ne olduğundan bahsetmek isterim.

Reiki Nedir?

Reiki, fiziksel ve zihinsel travmanın iyileşme sürecine destek olmak amacıyla aynı zamanda zihinsel açıklığı ve ruhsal iyiliği desteklemek için kullanılan bir Japon tekniğidir.

Japonca’da “rei” kelimesi, yaşayan tüm varlıklara nüfuz eden ve evrenin içsel işleyişine rehberlik eden daha yüksek bir istihbarat anlamına gelir. “Ki” kelimesi ise, bitkiler, hayvanlar ve insanlar dahil olmak üzere canlı olan herşeyin içinden geçen, fiziksel olmayan enerjiyi ifade eder. Bu nedenle “ki” aynı zamanda “yaşam gücü enerjisi” olarak da bilinir.

Bu iki kelimenin birleşimi, Reiki’yi “ruhani güdümlü yaşam gücü enerjisi” olarak tanımlayan şeydir.

Peki Reiki Nasıl Çalışır?

Bir uygulayıcı, Reiki’yi yönetmek için yaşam gücü enerjisini elleri üzerinden diğerine iletir. Yukarıda belirtilen manevi rehberliğin, Reiki’nin, konunun enerji alanının etkilenen bölümlerinden akmasına ve onları pozitif enerji ile doldurmasına olanak sağladığı söylenir.

Olumsuz düşüncelerin ve duyguların bulunduğu fiziksel beden ve çevresinde farkındalık yaratır. Bu, stres, anksiyete, fiziksel acı, üzüntü, karışıklık vb. gibi negatif enerjinin tutuşunu gevşetmesine, Reiki şifacı dokunuşunun enerji yollarına girmesine ve netleşmesine izin verir.

Daha önce de belirttiğim gibi, her zaman özünde enerji iyileşmesi fikri beni çok etkiledi. Çıplak gözle görülmeyen araçlar yoluyla iyileşme. Hayranlığım ise, bu konunun eğitimleri ve sınıfları için yaptığım araştırmalar sonucunda daha da arttı. İlk elden Reiki uygulamasına tanıklık edebilmenin ve uygulamanın kendisine sağladığı değer hakkında derinlemesine bir konuşma yapmanın yanı sıra, bir uygulayıcı ve bir gün bir usta olma fikrine bağlı kaldım.

Nasıl Bir Reiki Uygulayıcısı Oldum ?

Reiki, neredeyse tüm şifa yöntemlerinden farklıdır. Aslında uyum süreci denilen şey sırasında her öğrenciye bir Reiki ustasından transfer edilir. Bu işlemin taç, kalp ve palmiye çakralarını açtığı söylenir ve öğrenci ile öğretmen arasında benzersiz bir bağlantı oluşturur. Bir Reiki uyarısı aldığınızda, hayatınızın geri kalanında Reiki alacaksınız.

Araştırmamı yaptım ve Antalya’da bir Reiki uygulayıcısının ofisine konuk oldum. Enerji çalışmalarındaki tecrübesi geniş, grupları küçük tutuyor ve birinin kişisel ruhsal alanında uygulama hakkında bilgi edinme fikrini seviyorum. İlk eğitimde Reiki Seviye 1: Birinci Derece Eğitimi, ikinci eğitimde ise Reiki Seviye 2: İkinci Derece Eğitim verildi.

Reiki Eğitimi Nedir ve Nasıl Verilir?

Reiki 1.Seviye

Birince dereceden başlayarak, usta olmadan önce uyulması gereken üç Reiki seviyesi ( ya da öğrenmenize bağlı olarak dört seviye) vardır. Bu seviye, Reiki’nin tarihini, uygun el yerleşimlerini, diğerlerinde Reiki’yi nasıl kullanacağının temellerini ve öğrencileri kişisel zorluklarla çalışmak için tekniği kendileri üzerinde kullanmaya teşvik eden öz-Reiki uygulaması ile ilgilidir.

Ancak, bence, 1.Seviye, Reiki eğitiminin en önemli parçası, uygulayıcının enerji kanallarının fiziksel bir seviyede açılmasını sağlamak ve böylece evrenden akan evrensel yaşam gücü enerjisine bağlanmasını sağlamaktır. Bu deneyim genellikle birçok uygulayıcının ilk uyumdan sonra avuç içlerinde duygu duyumlarını bildirmesine neden olur. Öğrencilerden bazıları ise serinlik, sıcaklık ya da baskı yaşarken, gerçekten yoğun bir karıncalanma hissedebilir.

Belirtildiği gibi, uyum süreci her bir Reiki eğitimi seviyesinin odak noktasıdır. Özellikle Seviye 1’de durgun enerji, öğrencinin iyileşmesine izin verecek şekilde taşınır veya çözülür. Reiki ustam, bizi bu ilk uyumun sık sık rahatsız edici ve yorucu olabileceği konusunda uyardı. Sonuçta, bunların hepsi manevi detoks sürecinin bir parçasıydı ve bu sorunların çözümlenmeye başlamadan önce ele alınması gerekiyordu.

Daha ileri gitmeden önce, bunların hepsini anlamak zor olabileceğinin farkındaydım. Gerçekten bu konu ilgi alanımdaydı ve denemeden önce merak ediyordum ama her zaman Reiki hakkında şüpheci oldum.

Bununla birlikte, bu konuda diğer şifacılarla konuştuğumda bana çok derinden dokunmuştu ve vücudumun çeşitli kısımları karıncalanmaya, ısınmaya veya soğumaya başlamıştı. İlk davranışlarım sırasında uyum aslında vücudumdaki bu değişiklikleri de kabul etti. Artık bu konu hakkında şüpheci olmadığımı söyleyebilirim.

Gördüğünüz üzere Reiki eğitimi hakkında bilgi edinmek gerçekten fikrinizi açmanızı gerektirir ve bu benim hayatımın diğer bölümlerine, benim yararım için çevirebildiğim uygulamalardan biri.

Reiki 2.Seviye

Seviye 1’i tamamladıktan sonra, kendimi enerjik ve umut dolu hissettim. Göremediğimiz ve belki de tam olarak anlamadığımız şeylerin gücüne olan inancım arttı ve o zamandan beri, evren tarafından daha fazla gizemli,heyecanlı ve meraklı hissettim.

Seviye 2 uyumumuzu aldıktan sonra, ana Reiki sembollerinin nasıl çizileceğinin yanı sıra her şeyi öğrenmeyi de hak ettik. Bu kutsal sembollerin her biri güç, duygusal refah ve denge gibi belirli bir iyileşme frekansıyla ilişkilidir. Bir şifa seansı başlamadan önce, uygulayıcıların enerjilerini, üzerinde çalıştıkları kişi için en uygun frekansa odaklamalarına ve evrensel enerjiye daha derinden bağlanmalarına yardımcı olmalarına yardımcı olmak için çekilirler.

Ayrıca Reiki eğitiminde, Reiki’yi zaman ve mekan sınırlarının ötesine nasıl yönlendireceğimizi de öğrendik. Zamanın aşılmasıyla, kendimizi ve diğerlerini yaşamın herhangi bir noktasında meydana gelen herhangi bir fiziksel veya duygusal travmadan iyileştirebiliriz.

Reiki 3.Seviye ve Master

Henüz katılma fırsatım olmamasına rağmen, Reiki eğitiminin son aşaması Reiki Seviye 3: Üçüncü Derece ve Reiki Master eğitimleri olacak. Çoğu uygulayıcı Seviye 3 ve Master eğitimini aynı anda alırlar, çünkü genellikle aynı isimlerdir.

Bir Reiki ustasının tanımı, ana uyum ve ana sembolü alan, tüm davranışları nasıl vereceğini anlayan, bir Reiki dersi veren ve böylece Reiki’yi başkalarına geçirme yeteneklerini gösteren kişidir. Reiki usta eğitimi almış, ancak en az bir kişiye ders vermemiş olanlar Reiki ustaları değil, Üçüncü Derece uygulayıcıları olarak nitelendirileceklerdir. Bu, Üçüncü Derece ile Reiki ustası arasındaki ayrımdır.

Önümüzdeki yıl Reiki eğitimi sürecimde Master eğitimimi tamamlamayı umut ediyorum.

Aldığım Reiki eğitimini, kişisel olarak henüz müşterileri iyileştirmek için kullanmadım, ancak arkadaşlarım ve ailemde kullandım. Özellikle sorunları ve sırt ağrısı olan yakın bir arkadaşıma bir hafta boyunca her akşam sırtında Reiki’yi uyguladım. Bundan kısa bir süre sonra, her yerde karşısına çıkan sırt ağrıları kaybolmuştu ve o zamandan beri ağrılar hiç ortaya çıkmadı.

Reiki Eğitimi hakkında daha kapsamlı bilgi edinmek ve Reiki eğitimi almak için Makro Oluşum Akademi ile iletişime geçebilirsiniz.