Sinir Sistemi Üzerinde Nefesin Etkisi

İnsanlar farklı farklı sebeplerden dolayı danışmana ihtiyaç duyar veya terapi alırlar. Danışmanlık alan her insanın ortak noktası ise, kendilerini hızlıca daha iyi hissetmeyi istemektir. 

Onları, bu istekleri yüzünden suçlamıyorum. Bende kendimi iyi hissetmediğim ya da işlerin düzgün gitmediği zamanlarda, işleri olduğundan daha kısa sürede düzeltmek istiyorum.

Çözüm aramak insan doğamızın bir parçasıdır. Ne tür bir acıyla karşılaşırsak karşılaşalım, beyin hemen rahatsızlıktan bir çıkış yolu bulmak için taramaya başlar. 

Gerçek şu ki, terapilerde danışan bir çok kişi için, ağrılarının kökeninde yatan sorunları çözmek biraz zaman alıyor.

Yardım almak için beklenenden daha uzun bir zaman çizelgesi, yardım isteyen kişi için cesaret kırıcı olabilir.

Cesareti kırılan kişiler için de bir miktar rahatlama sağlamak adına, yaşam kalitesini ve işleyişini iyileştirmeye başlayabilmeleri için baş etme becerilerini geliştirmek gerekir. 

Başa çıkma ve dengeleme becerileri hakkında konuşmaya başladığımızda karşımıza çıkan çok fazla seçenek var. Örneğin, bir kütüphanenin ‘kendi kendine yardım bölümü”ne gidin ve orada ne kadar çok yaşamla başa çıkma konusunda kitabın yer aldığını görün. 

Hayatımız boyunca yaşamış olduğumuz stresi idare etmenin pratik yolu olduğunu düşünüyorum. Bence bu pratik yol, basit ama güçlü bir nefes.

“Sinir sistemi üzerinde nefesin etkisi ne kadar fazla olabilir” dediğinizi duyar gibiyim. 

Nefes, sinir sisteminin sakinleşmesinde ciddi anlamda etkilidir. Sadece nefes almak, nefese dikkat etmek, nefesin derinliğini ve hızını fark etmek kulağa ne kadar kolay değil mi?

Nefes ile bağlantı kurarak şu anın içinde olabilirsiniz. Bu da bizi, etrafımızda olan şeylerden ayıran zihinsel kaosa sokmayarak, şimdi olanlara karşı dikkatimizi arttırır.

Şimdi sinir sistemi hakkında biraz daha detaya girerek nefesin ne kadar etkili olduğunu inleyelim: 

Sinir sistemimizin iki kolu vardır. İlk kol, sinir sistemindeki hızlandırıcı olarak kabul edilebilecek olan sempatik sinir sistemidir. Bu sistem, uyarılma seviyelerini ve tehditlere etkin bir şekilde cevap verebilmemiz için verilen yanıtı kontrol eder. 

Sinir sisteminin bu kısmı aktive edildiğinde kalp atış hızı artar ve solunum hızlı hale gelir. 

Tabii ki, bu reaksiyon sadece güvenliğe yönelik mevcut tehditlere cevaben aktif değildir. Aynı zamanda, henüz üzerinde çalışmadığımız temel meseleler veya travmalar dahil olmak üzere, yaşam streslerine cevap olarak da olur.  

Bu nedenle, kronik sempatik sinir sistemi uyarılması durumundayken tüm fiziksel ve zihinsel sonuçları deneyimlemiş oluruz.

Sinir sisteminin diğer bir kolu da parasempatik sinir sitemidir. Bu sistem, sinir sisteminin frenidir. 

Vagus (kafa) siniri, sinir sisteminin bu kısmını kontrol eder. Dorsal vagal kompleksi ise, vücudunuzu sempatik sinir yanıtı, dövüş veya uçuş elde etmede başarısız olduğunda dondurarak atılan bir yanıtın içine bırakmak için meydana getirilmiştir. Bu, kapanma durumudur.

Ventral vagal kompleksi, vücudu yavaşlatır, ancak dorsal vagal kompleksinden farklıdır, çünkü asıl fonksiyonunun aşırı derecede strese cevap verememesidir. 

Aksine, gevşeme yanıtını harekete geçirir. Vücudun büyümesine, iyileşmesine ve sindirilmesine de yardımcı olur. Bunun yanında başkaları ile bağlantı kurmamıza yardımcı olur. 

Ventral vagal kompleksi aktive edildiğinde, çok çeşitli duygular hissedilir. 

İşte bu aşamada devreye nefes girer. Yavaşça ve dikkatli bir şekilde alacağınız nefes sayesinde ventral vagal kompleksi aktif olarak vücudumuz rahatlamış olur.

Beyninizin problem çözme sürecine katılan bölümlerine daha fazla kan yönlendirilir. 

Nefesle bağlantı kurarak, şu ana tanıklık edebilirsiniz. Nefes ile kurduğumuz bağlantı sayesinde, bizi etrafımızda olan şeylerden ayıran kaosa sürüklenmemiş oluruz. Artık, olanlara daha fazla dikkat ederiz. 

Özellikle nefes vermeye dikkat ederek, aynı anda vücudu ve zihni sakinleştirmeyi başarırız.

Nefesin gücünü kullanmanın, dilediğimiz zaman faydalanabileceğimiz bir şey olduğunu unutmayın! 

Ne tür bir terapiyi deneyimliyoruz olursanız olun, zaman zaman sinir sistemini sakinleştirmemiz gerekir. 

Aslına bakarsanız, nefes, ne kadar kolay bir sakinleştirme yöntemi değil mi?

Nefes konusunda dikkatli olmak, bir kişinin kaçınılmaz olarak karşılaştığı günlük streslerle başa çıkmasına yardımcı olur. 

Basitçe nefes almaya dikkat etmek, daha iyi odaklanmamıza destek olur. 

Nefesin gücünün küçümsememek gerekir. Basit bir nefes kontrolü veya nefes terapisi ile yaşamlarımızda daha verimli ve etkili olabiliriz. 

Web sitemizde yer alan “blog” kısmına girerek nefes terapisi hakkında bilinmediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.