Spiritüel Uyanış Belirtileri – Hazır Değilsem?

Bazı insanlar spiritüel uyanış için yıllarını yoga ve meditasyon yaparak geçirirler. Fakat bazen bunlar etkili olmayabilir. Bu yöntemler ile hedeflerine ulaşamayabilirler. Asıl mesele şu ki, spiritüel uyanış kendi başına gerçekleşir. Onu zorlayamazsınız.

Maneviyat çok kişiseldir.’ Manevi uyanış için, biraz kafa karıştırıcı olsa da yaşamdaki en güzel deneyimlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu makale spiritüel uyanışın belirtilerini ve semptomlarını anlamanıza yardımcı olacaktır. Spiritüel uyanış belirtilerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Spiritüel Uyanış Nedir?

Spiritüel uyanış gerçekleştiğinde, kelimenin tam anlamıyla hayata uyanmış oluyorsunuz. Eski inançlarımızı, alışkanlıklarımızı ve sosyal şartlarımızı sorgulamaya başlıyor ve hayatımızda öğretilenden çok daha fazlası olduğunu görüyoruz.

Uyanış sırasında en çok merak edilenler ise, “Neden buradayım?”, “Hayatımın amacı nedir?” “Ölümden sonra ne olur?” “İyi insanlar neden acı çeker?” gibi sorulardır.

Spiritüel uyanış, içimizdeki sormayı bıraktığımız ya da dokunamayacak kadar korkmuş olduğumuz en derin ve en önemli soruları karıştırır.

Eğer ruhsal bir uyanış yaşadıysanız, hayatınızın anlamını ve “daha yüksek bir varlık” olup olmadığını bulmak için can atabilirsiniz. Tanrı’yı ya da İlahi olanı aramak, bu süreç sırasında ortak bir arzudur.

Spiritüel Uyanış Sürecini Neler Tetikler?

Spiritüel uyanışı neyin harekete geçirdiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Gerçekten bunun tek bir cevabı yoktur.

Spiritüel (manevi) uyanış, hayatınızın herhangi bir anında gerçekleşebilir. Maneviyat dolu olmak için dindar olmanıza gerek yoktur. Bu deneyim kendiliğinden gerçekleşebilir ya da yaşamı tehdit eden rahatsızlıklar, kazalar, boşanmalar, trajediler, travmalar bu uyanışı tetikleyebilir.

Mesela başkalarının çektiği acılara karşı duyarlıysanız uyanış sürecinde olabilirsiniz.

Manevi uyanış ilk etapta acı verici ve rahatsız edici olsa da, sonuçta daha anlamlı bir yaşam sürdürmenize yardımcı olduğu için çok etkileyicidir.

Peki Siz Spiritüel misiniz? Gelin bunu hep birlikte öğrenelim.

Spiritüel Uyanış Belirtileri Nelerdir?

Algısal Özellikler

Spiritüel uyanışın kendini gösterdiği en açık yol, uyanık kişinin çevresindeki kişilere karşı farklı algı ve deneyimleridir. Uyanmış olan bir kişi, dünyayı diğer insanlarla aynı şekilde algılamaz. Onlara göre yaşadıkları yer daha parlak, daha büyüleyici ve güzel bir yerdir. Spiritüel olan kişiler doğanın bütün güzellikleri, manzara, gökyüzü ve deniz tarafından büyülenir.

Duygusal Özellikler

Spiritüel uyanışlar yaşadığımızda, ortak hissedilen şey iç hayatımızın değiştiğidir. Bu süreçte içimizde o kadar büyük değişiklikler olur ki, genel anlamda, kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedersiniz.

Refah, belki de uyanıklığın yarattığı ruhsal uyanışın en belirgin belirtisidir. Uyanmış kişiler, diğer insanlara göre daha fazla memnun olarak yaşarlar. Bunun sebebi ise, insanların rahatsız edici psikolojik sorunlardan kurtulma özgürlüğüdür. Spiritüel olarak uyanmış olan insanlar, can sıkıntısı, yalnızlık ve memnuniyetsizlik gibi olumsuz durumlara daha az eğilimlidirler.

Empati ve şefkat; en derin anlamıyla, onlarla paylaşılan bir paylaşma duygusunu deneyimleyerek diğer insanlarla ‘hissetme’ yeteneğidir. Diğer varlıkları hissetme yeteneği ise sevgiye ve şefkate yol açar.

Çevremizdeki insanlara karşı empatik olarak yaşadığımız zaman, yaşam dolu deneyimlerimizle dikkatli ve bilinçli bir farkındalık düzeyinde ilişki kurabiliriz.

Bağlantı duygusunun aşılması; spiritüel uyanış ve aydınlanmada, bizimle dünya arasındaki ötekilik duygusu kaybolur. Artık dış dünyaya baktığımızda ‘burada’ olduğumuzu hissetmeyiz. Olanları uzaktan gözlemlemiyoruz, artık dünya akışının bir parçasıyız. Her şeyin birbirine bağlı olduğunu hissettiğimiz gibi, her şeye bağlı olduğumuzu hissediyoruz.

Bu bağlantı duygusu, kendini manevi uyanışın belirtilerinden biri olarak farklı şekillerde ve farklı yoğunluk derecelerinde gösterir. En temel düzeyde, bir kişi diğer insanlara ve doğal dünyaya güçlü bir şekilde bağlı hissedebilir.

Tüm evreni çevreleyen ve varlığımızın özünü oluşturan manevi güçle bağlantı hissi, daha yüksek uyanıklık şiddetlerinde ortaya çıkabilir ve bu spiritüel uyanışın ana belirtilerinden biridir.

Kavramsal ve Bilişsel Özellikler

Spiritüel uyanışın kavramsal belirtileri, uyanmış insanların kendilerini dünya ve diğer insanlarla ilişkilerinde nasıl gördüklerini, dünyayı ve diğer insanları nasıl kavradıklarını gösterir.

Geniş perspektif, evrensel bir görünüm; manevi uyanışın bir belirtisi olarak, uyanmış bireylerin, geniş bir perspektif anlayışına sahip olduğunu görüyoruz. Bu insanlar, kişisel sorunları ve her şeyin dışlanması endişesiyle meşgul değillerdir. Bu, bireysel eylemlerinin daha geniş etkileri konusunda ruhsal bir farkındalığa sahip oldukları anlamına gelir.

Yaşam seçimlerinin başkalarını ve dünyanın kendisini nasıl etkilediğinin farkındadırlar. Bu nedenle de etik ve sorunlu şekilde yaşamaya bilirler.

Geniş bakış açısı, spiritüel uyanışın ortak belirtisidir. Manevi olarak uyanmış olan bireyler için sosyal veya küresel sorunların kendi kişisel kaygıları kadar gerçek ve önemli olduğu anlamına gelir.

Yüksek ahlak anlayışı; görüldüğü gibi uyanmış olan kişiler daha etik ve sorumlu, daha şefkatli olma eğilimindedir. Fakat uyanış aynı zamanda daha kapsamlı ve koşulsuz bir ahlak türünü de teşvik eder.

Uyanmış olan bireyler, ahlaki dışlanma pratikleri yapmazlar. Yalnızca dinin ya da etnik kökenin yüzeysel benzerliklerini paylaştığı insanlara karşı nezaket göstermezler. Tüm insanlara karşı yardımsever olmayı başarırlar.

 

Davranış Özellikleri

Şimdi inceleyeceğimiz davranışsal özellikler, yukarıdaki algısal, duygusal ve kavramsal spiritüel uyanış belirtilerinin dışa dönük ifadesidir. Onlar kendilerini yeni özellikler, alışkanlıklar ve yaşam biçimleriyle ifade eden içsel değişimlerin meyveleridir.

Fedakarlık; manevi olarak gelişmiş olan kişilerin, dünyadan kopuk olduklarına ve özellikle bunun içinde olup bitenlerle ilgili endişe duymadıklarına inanılmaktadır. Onların ruhsal aydınlanması, sözde onları sıradan insanların günlük yaşamdaki denemelerine ve sıkıntılarına kayıtsız bırakıyor.

Fedakarlık, uyanmış olan kişinin şefkat için güçlü kapasitesinin, evrensel görünümünün ve doğuştan gelen adalet duygusunun doğal meyvesidir.

Mesela, başkalarının acı çekmesini hafifletmek ve insanların potansiyellerini yerine getirmelerine yardımcı olmak için güçlü bir dürtü hissediyorsanız, spiritüel uyanış içerisinde olabilirsiniz.

Özerklik, daha otantik olarak yaşamak; uyku durumunda, birçok insan doğduğu çevrenin ürünleridir. Kültürlerinin değerlerine uyma eğilimindedirler ve mutlu bir şekilde onlardan beklenen yaşam biçimini yaşarlar. Ancak spiritüel uyanışı yaşayan bireyler, daha özerk ve içsel yönlendikleri ruhsal uyanma semptomlarını deneyimleme eğilimindedir. Kendilerini kültürlerinin değerleri ile daha az özdeşleşmiş hissederler.

İnsanlar genellikle, spiritüel uyanıştan önce, gerçekten olmadıklarının farkına varırlar. Ancak uyandıktan sonra, onların gerçek yaşamlarını sürdürmeleri ve kendi dürtülerini takip etmeleri çok daha önemli hale gelir.

Yukarıda yazılanların tamamını okudunuz. Ruhsal uyanış için hazırsanız, “akışa ayak uydurmak”tan başka bir şey yapmanıza gerek yok. Uyanış kendi başına olacaktır.

Hazır olun ya da olmayın, spiritüel uyanışın zamanı geldiğinde gerçekleşecek doğal bir süreç olduğunu unutmayın.

Spiritüel Yolculuğu Anlamanıza Yardımcı Olan 5 Önemli Kitap için tıklayınız.