Spiritüel Yolculuk Nedir?

Spiritüel Yolculuğunuz: Neye İnandığınızın Önemi Var Mı?

Boşluğunu ruhunda hissetmekten bıktın mı? Bu kalıcı memnuniyeti bulmaya çalıştınız ancak başarısız oldunuz mu? Yanınızdaki masada oturan kişinin daha yüksek bir güce inanıp inanmadığını hiç merak ettiniz mi? Arkadaşın ölümden sonra yaşam olduğunu düşünüyor mu? Aile üyeleriniz dua ediyor mu?

Çoğu insanın maneviyat anlayışı vardır. Bu konuyla alakalı soru soranlar olduğu gibi maneviyatı dile getirmeyip sessizce yaşayanlarda vardır. Bazıları hiç inanmıyor bile. Fakat dünyada yaşayan insanların çoğunluğu spiritüel yolculuğa doğaüstü bir şekilde inanmaktadır.

Bu hayatta varlığınızda anlam bulmaktan daha önemli bir şey yoktur.

Spiritüel Yolculuk Nedir?

Her gerçek manevi yolculuklar arayıştır. Bu da bir şeyi keşfetmeye başladığımız anlamına geliyor. Sadece bir şey değil, gerçekte kim olduğumuzla ilgili ve hayatın konusu.

Manevi yolculuğa çıkmak çok küçük bir tekneye girmek ve okyanusa bilinmeyen yerleri aramak için yola çıkmak demektir. -Pema Chodron

Koyu mavi derinliklere inmek için altına hiç dalmadan, yüzeyde yaşam boyunca kıyıya çıkmak çok daha kolaydır. Ancak, hayatın günlük telaştan daha fazla bir şey olduğunu ve mülklerin biriktirilmesinden daha fazla olduğunu görmezden gelirsek herhangi bir kötü durum ile karşılaşırsak -hastalandığımızda, sevdiğimiz birisini kaybettiğimizde ya da sona yaklaştığımızda ne olur? Derinliklere girmeden yaşamı yeni kesersek, ıstırap çekmemize yardımcı olacak herhangi bir zihinsel ya da manevi kaynak olmadan, kendimizi yetersiz ve kaybolmuş hissederiz.

Spiritüel yolculuk bize sıkıntı ile başa çıkmak için kaynaklar verir.

Spiritüel yolculuk, zorluklarımızın ne olduğunu ve bunların nasıl üstesinden gelineceğini anlamamıza yardımcı olur. Her yolculuk kendine özgüdür, ancak tüm ruhsal yolculukların ortak noktası olan bazı faktörler vardır.

Spiritüel Yolculuğa Nasıl Başlarsınız?

Bugün, hepinize spiritüel (manevi) yolculuğa yeni başlayan bir maneviyat yazısı sunuyorum.

Birçok insan spiritüel yolculuklarına başladığında, dışarıdan yönlendirilir. Demek istediğim, deneyimler arıyorlar, uyanmış, aydınlanmış bazı dış uyaranlar bulmaya çalışıyorlar.

Spiritüel yolculuk genellikle mütevazı kökenlerden başlar ve hiç kimse sizi hangi yoldan nereye götüreceğinizi, kiminle karşılaşacağınızı ya da sona ereceğiniz yeri tahmin edemez.

Spiritüel yolculuğa başlarken bilinmesi gereken bir şey varsa, budur. Her seferinde bir nefes almak.

Ne kadar derin ve eşit bir şekilde nefes alıyorsan, vücudunuz o kadar rahat kalır. Ne kadar rahat olursanız, herhangi bir durumla nasıl başa çıkabileceğinizi o kadar iyi anlayabilirsiniz. Ayrıca sizi tetikleyen acı ya da zor anları tutma olasılığınız da daha düşük olur. Nefesiniz boyunca, nasıl tetiklendiğinizi ve bu tetikleyicinin gerçekte neyle ilgili olduğunu daha iyi anlamayı da öğrenebilirsiniz.

Peki Spiritüel Yolculuk Aşamaları Nelerdir?

Hiç şüphe yok ki, maneviyat anlayışımız yaşamlarımız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu sebeple, başlayabileceğimiz en önemli yolculuklardan biri de keşif. Bu yazı dizimizi paylaşmamızdaki amaç, her birinizden günlük yaşamlarınızda maneviyatın rolünü daha fazla düşünmenizi istemek. Ve ondan uzak durmaktan ziyade yolculuğu sevinçle kucaklamanızı sağlamak.

Oynadığı önemli rol nedeniyle, evren anlayışınızı ilerletmek için harcadığınız zamandan asla pişman olmayacaksınız. Maneviyat yolculuğuna yeni başlayanlar için 9 başlangıç aşaması:

1- Niyetlerinizi bilin. Kaderiniz ruhunuzun yönünde hareket etmektir ve kaderi harekete geçiren yakıt ise niyettir. Suçlu arzuların şeklini alan sahte niyetlerinizi kaldırın. Sahte niyetler belirsiz olabilir, ancak onları korku, açgözlülük, umutsuzluk ve zayıflık dahil, taşıdıkları his tonu ile tanıyabilirsiniz. Önce hissi hissedin, içine almayı reddedin ve sonra altında gizlenen niyetinizi bulana kadar farkında kalın.

2- Her gün niyetlerinizi güçlendirin. Gündelik hayat bir tür dönen kaostur ve ego taleplerinde yerleşiktir. Kendine günden güne manevi amacınızı hatırlatmanız gerekir. Bazı insanlar niyetlerini yazmayı yararlı bulur. Diğerleri için de düzenli dua dönemleri yararlıdır. Merkezini bul, kendine yakından bak ve kendi içinde merkezlerden kadar niyetini bırakma.

3- Ruhun önderlik etmesine izin verin. Çoğu insan endişe, kontrol, mikro yönetim ve şüpheye bağımlıdır. Bu eğilimleri takip etme eğilimine karşı çıkın. Sorumlu olmanız gerektiğini söyleyen sesi dinlemeyin, sürekli dikkat göstermenin bir şeyi yapmanın tek yolu budur. Bunun yerine, ruhun yeni bir yol denemesine ve denemeye istekli olmasına izin verin. Her şeyin olması gerektiği gibi çalışmaya niyetlenin, sonra bırakın ve fırsatların yoluna çıkmasına izin verin.

4- Daha önce bu yolculuğa çıkmış olanlara saygı gösterin. Maneviyatı anlama arayışı, insanlığın kendisi kadar eskidir. Milyonlarca kişi daha önce gitti ve maneviyat aramak için sayısız saat harcadı. Çabalarını görmezden gelmeyin. Bulgularını ve yazılarını dikkate alın, saygı gösterin.

5- Yolculuğunuz kendi olmalı. Yalnız sizler, Tanrı hakkındaki görüşünüz için karar verici olmalısınız. Bir başkasının öğretisini körü körüne kabul etmemelisiniz. Kalbiniz doğru çalmalı ve ruhunuz maneviyatınız ile sevinmeli.

6- Bulunduğunuz yerden başlayın. Hepimizin şevkat, kahkaha, öz disiplin, aşk, vb. gibi özel karakter hediyeleri var. Bunları başlangıç noktanız olarak kullanın. Hayatta hastalık, kayıp, ret gibi bir davayla mı yüzleşiyorsunuz? Maneviyat anlayışınızı daha da ilerletmek için motivasyon olarak kullanın. “Bin millik bir yolculuk tek bir adımla başlar.” Yolculuğunuza, ilk adımın sizin için en anlamlı olanı ile başlayın.

7- Yardım için Rabbinize danışın. İstekte bulunmak için kaybedecek hiçbir şeyiniz yok fakat kazanacak çok şeyiniz var. Eğer bir Tanrı varsa, dualarınıza cevap verebilir. Ve eğer yoksa, talepte bulunma süreci duyularınıza ve arzunuza odaklanmanıza yardımcı olacak şekilde çalışacaktır.

8- Uygulama, uygulama, uygulama. Hayattaki her şey gibi, ruhsal gelişim de pratikte ustalaşılır. Cevaplarınızı ilk birkaç adımınızdan sonra bulamazsanız, biraz daha farklı bir yöne gidin. Bu biraz zaman, çaba ve enerji gerektirecektir. Ancak yaşamlarımız üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, sonuçta her zaman çabaya değer.

9- Cevaplanmamış sorulardan korkmayın. Soruları cevapsız bırakmak, arayışın amacına aykırı gibi görünse de, onlardan korkmamalıyız. Bu cevaplanmamış sorular, bazılarının yolculuğu sonsuza dek terk etmesine neden olacaktır.

Yine, bu yolculuğun her birimiz için farklı görüneceğinin farkındayım. Maneviyat çok kişisel bir meseledir ve muhtemelen farklı sonuçlar doğuracaktır. Bu, belirli bir dini destekleyen bir yazı değildir. Bu sadece bir cesaretlendirme yazısıdır ve spiritüel yolculuk önemlidir.

Makro Oluşum Akademi olarak sorularınızı cevaplandırmak için buradayız. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.