Stresi Azaltmanıza Yardımcı Olan Gevşeme Teknikleri

Size en uygun rahatlama tekniği hangisi?

Çoğu kişi için rahatlama, stresli geçen bir günün sonunda eve gelip ayaklarını uzatarak televizyon karşısına geçmektir. Ancak bu yöntem stresin zararlı etkilerini istenilen ölçüde azaltmaz. 

Stresle etkili bir şekilde başa çıkmak için, vücudun doğal rahatlama tepkisini etkinleştirmek gerekir. 

Bunu da düzenli bir şekilde nefes terapisi, meditasyon, ritmik egzersiz ve yoga gibi bazı rahatlama tekniklerini uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz. 

Hayatınıza bu etkinliklerin girmesiyle birlikte günlük stresiniz azalacak, enerjiniz ve ruh haliniz ise artacaktır. Uygulayacağınız bu rahatlama teknikleri, zihinsel ve fiziksel sağlığınızın iyileşmesinde oldukça etkilidir.

Gevşeme Tepkisi Nedir?

Stressiniz sistemini bozduğunda, vücudunuz sizi ‘savaş ve sıvış’ için hazırlayan kimyasallarla doludur. Bu stres yanıtı, hızlı hareket etmeniz gereken acil durumlarda hayat kurtarıcı olabilir. 

Ancak günlük yaşamın stresinden vücut sürekli hareket geçtiği için zamanla bedeniniz yıkılabilir, bu da ruhsal ve fiziksel sağlığınıza zarar verebilir. 

Yaşamımızda yer alan tüm stresi engellemek mümkün değildir, ancak strese karşı verilen tepkinin tersi olup derin bir dinlenme durumu olan gevşeme tepkisinin nasıl üretileceğini öğrenebiliriz. Bunu öğrenmek de zararlı etkileri önlememize yardımcı olur. 

Gevşeme tepkisi etkinleştiğinde kalp hızı, nefes alma yavaşlar, kan basıncı düşer veya denge tutar, kaslar gevşer, beyne kan akışı hızlanır.

Fiziksel olarak oluşturulduğu sakinleştirici etkilere ek olarak, gevşeme tepkisi enerjinin ve odağın artmasını sağlar. Hastalıklarla savaşır, ağrıların hafifletir, problem çözme yeteneğini, motivasyon ve üretkenliği arttırır. 

Şunu unutmayın ki, sadece kanepede uzanarak televizyon izlemek, rahatlama yanıtının fiziksel ve psikolojik faydalarını üretmek için yeterli değildir. Bunun İçin aktif olarak gevşeme tekniklerini kullanmanız gerekir.

Size En Uygun Rahatlama Tekniğini Bulmak

Herkes için en iyi olan bir gevşeme tekniği yoktur. Doğru olan rahatlama tekniği, yaşam tarzınıza uygun, rahatlama yanıtını ortaya çıkarmak için zihninizi odaklayabileceğiniz ve günlük düşüncelerinizin ortadan kalkmasına yardımcı olan tekniktir. 

Stres karşısında verdiğiniz tepki, sizin için en uygun olan gevşeme tekniği ile bağlantılıdır. 

Örneğin, sinirlenme, tedirgin olma ve stres altında kalma eğilimindeyseniz, meditasyon, ilerleyici kas gevşemesi, derin nefes alma veya güdümlü görüntüler gibi aktiviteler sakinleşmenize yardımcı olacaktır. 

Ya da stres altında depresyona girme, geri çekilme veya uzaklaşma eğiliminde olursanız, ritmik egzersiz, masaj ve yoga gibi teknikler sinir sisteminizi canlandıran ve harekete geçiren stres giderici faaliyetlere en iyi şekilde yanıt vereceksiniz. 

Eğer bir tür travma yaşadıysanız yapmanız gereken, koşmak, dans etmek veya tai chi hem kolları hem de bacakları tutan fiziksel aktiviteyi seçmektir.

Derin Nefes

Temizleyici nefeslere odaklanarak derin nefes alma güçlü ve etkili bir gevşeme tekniğidir. Öğrenmesi oldukça kolay olan bu teknik, her yerde rahatlıkla uygulanabilir. 

Stres seviyenizi kontrol altına almanın en kolay yolu olan derin nefes alma, diğer birçok gevşeme uygulamasının temel taşıdır. 

Aromaterapi ve müzik gibi diğer rahatlatıcı öğelerle birleştirilerek uygulanabilen teknikte ihtiyacınız olan tek şey birkaç dakika ve uzanabilecek bir yerdir.

Progresif Kas Gevşemesi

Bu teknik, vücutta bulunan farklı kas gruplarını sistematik olarak verdiğiniz ve rahatladığınız iki aşamalı bir işlemdir. Düzenli uygulamayla beraber, vücudun farklı bölümlerinde olduğu gibi gerginliğin nasıl hissettiği konusunda size samimi bir yakınlık verir.

Progresif Kas Gevşemesi tekniği sayesinde vücut gevşerken, akıl da değişecektir. 

Vücut Taraması Meditasyonu

Bu, dikkatinizi vücudun farklı bölümlerine odaklamanıza yardımcı olan bir meditasyon türlüdür. Progresif kas gevşemesi gibi, ayaklarınızla başlar ve ayağa kalkarsınız. Bu teknikte, kaşları germek veya gevşetmek yerine, sadece iyi veya kötü olarak nitelendirilen, vücudun her bölümünün nasıl hissettiğine odaklanılır.

Farkındalık Meditasyonu

Bu meditasyon türü, gelecek ile ilgili endişelenmek yerine şu anda yaşanılana odaklanmanızı sağlayarak meşgul olmanızı sağlar.

Dikkatliliğin gelişmesine yardımcı olan meditasyonlar, stres, endişe, depresyon ve diğer olumsuz duyguların salmasını sağlamak için uzun zamandan beri kullanılmaktadır. 

Diğer meditasyon uygulamaları, içsel düşünceleri veya duyumları izlemenizi ve ardından bırakmanızı teşvik eder. 

Ritmik Hareket ve Dikkatli Egzersiz

Egzersiz yapma fikri sakinleştirici görünmeyebilir, ancak sizi tekrarlayan hareketin akışına sokan ritmik egzersiz çok rahatlatıcı olabilir. Örneğin, koşu, yürüme, yüzme,dans, kürek çekme ve tırmanma gibi aktiviteler stresi azaltmanıza yardımcı olan gevşeme teknikleridir. 

Düzenli olarak yapacağınız ritmik egzersiz, stresi azaltmanıza yardımcı olan etkili bir tekniktir. 

Meditasyonda olduğu gibi, dikkatli egzersiz yapmak şu an İçin tam anlamıyla çalışmayı gerektirir. Günlük endişeleriniz yerine vücudunuzun şu anda nasıl hissettiğine dikkat edin. Düşüncelerinizi kapatmak için, uzuvlarınızdaki hislere ve nefes alıp verirken hareketlerinizi nasıl tamamladığına odaklanın. 

Örneğin, yürürken veya koşarken, ayaklarınızın yere temas etme hissine, nefesinizin ritmine ve rüzgarın yüzünüzde yarattığı hisse odaklanın. 

Görüntüleme

Görselleştirme, tüm gerginlik ve kaygı probleminden kurtulmak için özgür ve huzurlu hissettiğiniz bir sahneyi hayal etmeyi içerir. 

Bu tekniği, kendi başınıza uygulayabileceğiniz gibi size rehberlik eden bir terapist yardımıyla da uygulayabilirsiniz. Ayrıca, görselleştirmeyi sessizce yapabilir ya da yatıştırıcı bir müzik eşliğinde uygulayabilirsiniz. 

Yoga ve Tai Chi

Yoga, derin nefes alma tekniğiyle birlikte hem hareketli hem de durağan pozisyonlarda uygulanabilir. Yoga anksiyete ve stresi azaltmanın yanında gücü, esnekliği, dengeyi ve dayanıklılığı arttırır. 

Yoganın başlangıcında grup derslerine katılmak veya konuyla alakalı video talimatlarını öğrenerek uygulamak daha yararlı olacaktır. Temel bilgileri öğrendikten sonra, uygulamanızı uygun gördüğünüz şekilde tek başınıza ya da başkalarıyla yapabilirsiniz.

Tai Chi ise, yavaş hareket eden bir vücut hareketleri serisidir. Zihninizi hareketlere ve nefese odaklayarak, zihninizi temizleyebilir, rahatlamanın gerçekleşmesiyle şimdiki zamana odaklanabilirsiniz. 

Bu teknik, yaşlı yetişkinler ve yaralanmalardan iyileşenler de dahil olmak üzere herkes tarafından uygulanabilir. 

Yogada olduğu gibi, iyi bir sınıfta veya özel bir eğitmenden öğrenmekte yarar vardır. Temel bilgiler öğrenildikten sonra tek başına veya başkalarıyla pratik yapılabilir.

Yukarıda sıralamış olduğumuz bu rahatlama tekniklerini öğrenmek ve uygulamak zor değildir. Stres giderici güçlerini kullanmak için sadece düzenli olarak pratik yapmak gerekir. 

Düzenli bir rahatlama uygulaması başlatmak için kendinize zaman ayırmayı unutmayın!