Stresin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Sizi en çok etkileyen şey başkasıyla aynı olmayabilir.

Bireylerin, günlük yaşamında stres durumunda olmaları normaldir. Fakat stres, bir yere kadar yaşamın gerekli bir parçasıdır.

Stres, herkesin yaşadığı ortak bir hal olmasına rağmen, strese sebep olan durumlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Örneğin, sıkışmış bir trafik içinde olan bir kişi fazla bunalmış ve sinirlenmiş bir durumda olabilirken; diğer bir kişi ise, müziği açıp biraz daha rahat bir şekilde bu trafik sorununun üstesinden gelmeyi başarabilir. Sizin strese girmenize neden olan şey, zaten farkında olduğunuz birşeydir.

Stresin, fiziksel ve zihinsel sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri olduğunu unutmayın! Bu nedenle bu etkilerin farkına vararak bu durumu kontrol altına almayı öğrenmeniz gerekir.

Yaşam kalitemizi düşüren stresin oluşmasına sebep olan nedenler nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim:

Kişisel İlişkiler

Hayatımız boyunca çevremizde, stres haline neden olan kişiler illaki olacaktır. Bir aile üyesi, samimi bir ortak, arkadaş veya iş arkadaşı… Çevremizde bulunan bu kişiler bazı durumlarda strese girmemize neden olabilir.

Yaşadığımız bu stres fiziksel ve zihinsel sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen en önemli etkenlerden biridir.

Kişisel ilişkilerle ilgili stres belirtileri fiziksel sağlık, uyku problemleri, depresyon ve anksiyete olarak kendisini gösterir. Bu durumda kendinizi, bireyle çelişmekten kaçınmakta veya bunlarla çatışmakta ya da varlıklarıyla kolayca hırpalanma halinde bulabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz bu durumlar ise yaşam kalitenizin düşmesine sebep olan en önemli etkenlerdir.

Ebeveyn

Ebeveynler bazı durumlarda bir iş, ev işleri ve çocuk yetiştirme gibi yoğun programlar ile başa çıkamayabilir. Bu talepler ise ebeveynlik stresi ile sonuçlanır.

Yüksek ebeveynlik stresi, ailelerin çocuklarıyla iletişimlerinde sert, negatif ve otoriter olmalarına neden olur. Bu stres halinin fazla olması ise, ebeveyn-çocuk ilişkilerinin kalitesini düşürebilir.

Ebeveynlik stresinin oluşma sebepleri arasında düşük gelir, uzun çalışma saatleri, kendine zaman ayıramama, ilişki gerilimleri veya yetersizlik hissi de yer alır.

Günlük Yaşam ve Meşgullük

Gün içinde yaşadığımız bazı olaylar, strese girme sebebimizin diğer bir nedenidir. Bu stres türü, anahtarları yanlış yerleştirme, geç kalma veya evden çıkarken almanız gereken önemli bir eşyayı unutmama çabası gibi küçük detayları içerir.

Genellikle bunlar, strese sebep olan küçük başarısızlıklardır, ancak sık sık tekrarlarsa, fiziksel veya psikolojik sağlığı etkileyen bir endişe kaynağı haline gelebilir.

Bugünlerde bireyler her zamankinden daha yoğun. Bu yoğunluk da hayatınıza daha fazla stres girmesine sebep olur. Çok meşgul olmanın stresi gün geçtikçe arttırdığını unutmayın!

Bazı durumlarda iş yoğunluğu, ikinci iş olarak çalışmak gibi zorunluluktan kaynaklanmaktadır. Diğer zamanlarda ise, suçluluk nedeniyle ve başkalarını hayal kırıklığına uğratmamak isteğinden kaynaklanır.

İnsanlar “hayır” diyemeyebilir ya da zamanın yetersiz olduğunu düşünerek kendi temel ihtiyaçlarını göz ardı edebilir. Bütün bunlarda hayatlarına stresin girmesine ve yaşam kalitelerinin düşmesine neden olan önemli faktörlerdir.

Finansal Problemler

Para, bireylerin en büyük stres nedenlerinden bir diğeridir. Finansal stresten kurtulmak istense de bu biraz zaman alabilir, ancak bazı yöntemlerle bu stresten kurtulabilirsiniz.

Uzun süren finansal stres, tansiyon problemlerinin oluşmasına neden olduğu gibi, baş ağrısı, mide, göğüs ağrısı, uykusuzluk ve genel bir hastalık hissinin oluşmasına yol açmaktadır.

Bu problemlerin dışında, depresyon, anksiyete, cilt sorunları, diyabet ve artrit gibi bir takım sağlık problemleri de stresle ilişkilendirilir.

Finansal kaynaklı sağlık problemlerin oluşmaması için stresle başa çıkmayı öğrenmeniz gerekir.

İş

Çok fazla iş, iş güvensizliği, iş veya kariyerden memnuniyetsizlik, patron veya iş arkadaşlarıyla çatışma gibi sebepler, iş stresinin oluşmasında oldukça etkilidir.

Belirli bir proje için endişelenmek veya haksız yere davranmak gibi hissetmek, işinizi her şeyin önüne koymak, kişisel ilişkiler, zihinsel ve fiziksel sağlık dahil olmak üzere hayatınızın birçok yönünü olumsuz yönde etkiler.

İş dışındaki faktörlerin de bir kişinin psikolojik yapısı, genel sağlığı, kişisel hayatı dahil olmak üzere iş stresi içinde rolü vardır.

İş sebebiyle ortaya çıkan stresin belirtileri, fiziksel ve psikolojik olabilir. Bunlar; yorgunluk, baş ağrısı, kas gerginliği, ağrı, mide sorunları, kalp çarpıntısı, kaygı, depresyon, ruh hali, konsantre olma ve karar verme zorluğu olarak karşımıza çıkar.

İş yerinde meydana gelen stres hali, iş performansında düşüş, kişisel ilişkilerde sorun, daha düşük sabır, ilgisizlik gibi sorunlara yol açtığı için, bu stres ile başa çıkmayı öğrenmenizde yarar vardır.

Hayatımızda stresi baskın bir rol almasını sağlayan bazı nedenleri inceledik. Peki stresle başa çıkma ya da stresi kontrol edebilmenin yolları var mıdır?

Evet, var. Strese verdiğiniz yanıtı kontrol ederek, stresle başa çıkmayı öğrenebilirsiniz.

İşte stresle başa çıkmanın bazı yolları:

1- Olumlu bir tutum; tutumunuz zor durumların dengelenmesine yardımcı olan önemli bir faktördür. Olumsuz olan düşüncelerinizi olumlu tutumla değiştirirseniz stresin etkilerini azaltabilirsiniz.

2- Kontrol edemediğiniz olaylar olduğunu kabul edin; bir duruma elinizden gelen her şeyi verdiğiniz halde o işler istediğiniz gibi olmuyorsa bunu kabul edin. Enerjinizi daha etkili olabilecek yerlerde harcamaya başlayın. Bu sayede stres halinden uzaklaştığınızı farkedeceksiniz.

3- Gevşemeyi öğrenin; derin nefes alma, kas gevşemesi veya meditasyon gibi amaçlı gevşeme, vücudunuzu gevşetmek için oldukça önemlidir. Gevşeme günlük hayatın bir parçası olmalıdır.

4- Dengeli yemekler yiyin; sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olarak, stresi yönetmeyi öğrenebilirsiniz.

5- Dinlenme ve uyku; vücudunuzun stresli durumlardan kurtulmak için zamana ihtiyacı olduğunu unutmayın! Bu nedenle uyku ve dinlenme, stresle başa çıkmanın en etkili yoludur.

6- Aktif olmak; düzenli olarak aktif olun, aktif olmak da vücudun stresle başa çıkmasına yardımcı olur.

7- Stresle baş etmenin etkili yollarını bulun; stresi kontrol edebileceğinizi unutmayın, çünkü stres, stresli olaylara nasıl yanıt verdiğinizden gelir.

Yukarıda listelemiş olduğumuz stresle başa çıkma yollarına ek olarak bazı terapi yöntemlerinin faydalarından da yararlanabilirsiniz.

Hangi terapi yönteminin stres başta olmak üzere pek çok sorun üzerinde etkili olduğunu öğrenmek için blog yazılarımıza bir göz atın!