Türkiye’de Görülmesi Gereken Spiritüel Yerler

Maneviyat denince akıllara gelen ilk şey camii ve ibadet yapma fikridir. Günümüzde ise, dini çağrışımlardan kurtularak, kişisel gelişim ve refah fikirleriyle bağdaşmaya başlamıştır. Bununla birlikte, maneviyat çoğu zaman kutsal bir nesne olarak bilinir.

Birçok dış mekan meraklısı, ‘ruhsal bir deneyim’ için doğayı keşfetmek ister. Maneviyat için aradıkları bu yerler, doğada kutsaldır ve binlerce yıllık geçmişe sahiptir.

Bu makalede tatmin edici bir deneyim olan spiritüel yolculuğa çıkmak için görülmesi gereken yerleri derledik.

Nemrut – Tanrılar Dağı (Adıyaman):

Adıyaman ili Kahta ilçesi sınırları içinde yer alan Nemrut Dağı, büyüleyici heykelleri ve kitabeleriyle Kommagene Krallığı’nın kutsal alanı olarak kabul edilmiştir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini almış olan Nemrut’ta, Helenistik Dönem’e ait en önemli kutsal kalıntılar bulunur.

Zirvede gün doğumunu izleyerek maneviyatın hazzını yaşamak için spiritüel yolculuğunuza Nemrut Dağı’nı ziyaret ederek başlayabilirsiniz.

Olimpos – Yanartaş (Antalya):

Antalya’da görülmesi gereken en önemli kutsal yerlerden biri Olimpos (Yanartaş) dır. Adından da anlaşılacağı üzere taşların gece olunca yanmaya başladığı yer, Anadolu’nun mucizevi doğal güzelliklerinden biridir. Mistisizm dolu bölgede havanın kararmasıyla birlikte tüm güzellikler ortaya çıkar. Yanartaş’ın 100 yıldır yanan alevleri, denizden bile görülmektedir.

Maneviyat arayışında iseniz buraya gelip ağaçların arasından yürüyerek dağa doğru biraz yorucu bir tırmanış ile tüm bu güzelliği keşfedebilirsiniz.

Göreme Vadisi ( Aşıklar Vadisi):

Aşıklar Vadisi olarak da bilinen bu kutsal yer, güneşin renkleriyle, gelmiş geçmiş yaşamların izleriyle görülmesi gereken önemli bir yerdir. Kapadokya bölgesinde bulunan vadi, sadece doğasıyla değil, Kalkolitik çağa dayanan tarihi geçmişiyle maneviyat arayışında olanlara kapılarını açmıştır.

Etrafı çok sayıda peribacası ile çevrili olan yer, Kapadokya’nın kalbidir. UNESCO Dünya Mirasları arasına girmeyi başaran Göreme Vadisi, sizleri etkisi altına almayı başaracak kutsal bir yerdir.

Sümela Manastırı (Trabzon):

Trabzon denilince akıllara gelen ilk yer şüphesiz ki, Sümela Manastırı’dır. Meryem Ana Manastırı olarak da bilinen yer, Altındere vadisine hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp kayalıkların üzerine kurulmuş görkemli bir yapıdır.

Ana kaya kilisesi, birkaç şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane gibi kutsal bölümlerden oluşan yapı, maneviyat yolculuğuna çıkan kişilerin mutlaka görmesi gereken önemli bir yerdir.

Meryem Ana (İzmir):

Hristiyanlık inanışına göre Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinden sonra Hz. Meryem, bu bölgeye gelerek hayatının son yıllarını burada geçirmiştir. Bu nedenle ev, kutsal hac mekanlarından biri olarak kabul edilir. İzmir, Efes çevresinde yer alan Bülbüldağı’nda bulunan Meryem Ana evi, Katolik ve Müslüman mabet yeridir. Bu nedenle de çok kutsaldır.

İzmir’e gidipte kutsal bir yeri ziyaret etmek istiyorsanız, Meryem Ana Evi’ni listenize eklemeyi unutmayın.

Mevlana Türbesi (Konya):

Selçuklu şaheseri olan Mevlana Türbesi, Türk-İslam kültüründe önemli bir yere sahip olduğu için korunmuş ve müze olarak yeniden düzenlenmiştir. Bugün müze olarak kullanılan yer, günümüzde en çok ziyaret edilen önemli yerlerden biridir.

Konya’nın önemli yapılarından biri olan müze, spiritüel yerleri görme arzusunda olan kişilerin görmesi gereken önemli bir müzedir. Müzede yer alan Hz. Mevlana ve Mevleviliğe ait eserleri, el yazması kitapları, levhaları, kandilleri ve musiki aletleri incelerken maneviyatı ruhunuza kadar hissedebilirsiniz.

Balıklı Göl (Şanlıurfa):

Şanlıurfa denilince akıllara gelen önemli yerlerden biri, Balıklı Göl’dür. Hz. İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen göl içinde, çok sayıda kutsal balık barındırır.  Burada bulunan kutsal balıklar ve çevredeki tarihi eserler en çok ziyaretçi çeken yerlerdendir.

Şanlıurfa’ya gelipte Balıklı Gölü ziyaret etmeden gitmeyin. Balıklı Göl’ün gizemli tarihini öğrenerek yapacağınız gezi, manevi yolculuğu yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Kelebekler Vadisi (Muğla):

Yeşil ve mavinin muhteşem uyumuyla ziyaretçilerini büyülemeyi başaran Kelebekler Vadisi, hiç dokunulmamış cennetten bir köşe… Muhteşem bir doğaya sahip olan vadiye gelerek sessizliğin içinde kendinizi dinleyebilir, masmavi denizinde yüzebilirsiniz. Burada yapılan koy turları özellikle çok meşhurdur.

Trekking ve tırmanış için oldukça uygun olan Kelebekler Vadisi, iç kısımlarında bulunan kelebekleri ile ziyaretçilerini büyülemeyi başarır. Bölge, tertemiz denizi, sessizliği ve muhteşem doğası ile kutsal yer meraklıları için ideal bir yerdir.

Kapadokya (Nevşehir):

“Türkiye’de görülmesi gereken yer neresidir?” diye bir soru ile karşılaştığınızda, cevap hiç şüphesiz ki “Kapadokya”dır.

Kapadokya, Türkiye’de ziyaret edilmesi gereken en büyüleyici 3 köşesinden biridir. Tarihi yer, peri bacalarının muhteşem görüntüsü ile bölge UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmeyi başarmıştır. Buraya geldiğinizde şunu hissedeceğinizden eminiz; Kapadokya, doğası, tarihi, efsaneleri, sanatı, kültürü ve romantizmi ile bambaşka bir yerdir.

Hacı Bektaş-i Veli Türbesi (Nevşehir):

Türkiye’nin önemli yerlerinden biri olan Kapadokya’yı ziyaret etmişken, maneviyat yönünden oldukça güçlü olan Hacı Bektaş-i Veli Türbesini görmeden gezinizi sonlandırmayın. Müze, içerisinde bulunan külliyesi ile görülmesi gereken yerler listesine adını yazdırmayı başarmıştır.

Hacı Bektaş-i Veli, sadece tarihsel yapısı ile değil, aynı zamanda Bektaşiliğin dünyaya yayılmaya başladığı merkez olması bakımından da oldukça önemli bir yere sahiptir.

Aspendos (Antalya):

Zengin tarihi ile bilinen ve Türkiye’nin önemli kültür varlıklarından biri olan Aspendos’u, spiritüel yerler listenize ekleyebilirsiniz. Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan antik kent, agora, tiyatro, stadyum, hamam, sarnıçlar gibi yapılarıyla ziyaretçilerini etkisi altına almayı başarır.

Devrin tanrılarına ve imparatoruna adanarak inşa dilen Aspendos Tiyatrosu ise, dünyadaki en iyi korunmuş antik tiyatrolardan biridir.

Titus Tüneli (Hatay):

Gezginlerin yeni gözdesi olan Titus Tüneli, Romalılar döneminde sel sularını engellemek amacıyla bin esire yaptırılmıştır. Bitişiğinde bulunan Beşikli Mağara, ilginç hikayesi ve muhteşem yapısıyla manevi yerleri görmek isteyen ziyaretçilerini güzel bir yolculuğa çıkarır.

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunan tarihi yapı, yerli ve yabancı ziyaretçilerin gün geçtikçe arttığı önemli bir tüneldir.Apollon Tapınağı (Aydın):

Roma Barışı olarak bilinen dönemde inşa edilmiş olan tapınak ışık, güzellik ve sanat tanrısı olarak akıllarda yer etmiş, Side kentinin baş tanrılarından olan Apollon’dan alır. Tapınak üzerinde bulunan Korint başlıklı sütunlar oldukça etkileyicidir.

Aydın’a yolunuz düşerse muhteşem bir mimariye sahip olan Apollon Tapınağı’nı ziyaret etmeyi unutmayın!

Efes (İzmir):

Roma, Yunan ve Türk olmak üzere farklı medeniyetlerin izlerini barındıran Efes, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan önemli bir yapıdır. Oldukça görkemli olan Antik Kentin içerisinde bulunan kütüphane, tapınaklar, uzun yollar ve konaklamak için kullanılan yapılar ziyaretçileri etkisi altına almaktadır.

Milattan önce kurulmuş olan bu muhteşem yapıyı henüz görmediyseniz, gezilmesi gereken spiritüel yerler listenize Efes’i de eklemenizi tavsiye ederiz.

Göbekli Tepe (Şanlıurfa):

Şanlıurfa’da yer alan Göbekli Tepe, tarih öncesi arkeolojik alana sahip olmasıyla hem Türkiye hem de dünya için önemi büyük kutsal yerlerden biridir. UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan tarihi yer, insanlık tarihinin ilk bilinen tapınakları ile dikkatleri çekmektedir.

İnsanın, tarihsel yolculuğunda nerede durduğunu anlamak istiyorsanız Göbekli Tepe’yi de görülmesi gereken yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Abdal Musa Türbesi (Antalya):

Anadolu’nun ünlü erenlerinden ve ermişlerinden olan Abdal Musa’nın türbesi, tarihi ve dini mekanları ziyaret etmek isteyenlerin ilgisini çeken yerlerden biridir. “Antalya’da görülmesi gereken neresi var diyorsanız” bu kutsal türbeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Mezopotamya

İlk devletlerin ve yazının meydana geldiği, bütün medeniyetlerin beşiği olan Mezopotamya tarihini bilmek, Anadolu ve Türkiye tarihini anlamanıza yardımcı olan önemli şeylerden biridir. Minareleri, labirent şeklindeki sokakları, kalesi ve ovaların yamaçlarında bulunan taş evler şehrin önemli temalarıdır.

Eski Mardin’de bir konaklama yerine yerleşerek Mezopotamya’ya karşı kahve için ve tarihi mekanın tadını çıkarın.

Aya İrini Kilisesi:

İstanbul’un hem kilisesi hem de ilk müzesi olan Aya İrini Kilisesi, efsanevi tarihi ve mimarisi ile ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Kilise, Ayasofya’dan sonra Roma döneminden kalma en büyük mabettir.

İstanbul’un fethinden sonra cami olarak kullanılmaya başlayan Aya İrini, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk müzesi olarak tarihte önemli bir yere sahiptir.

Psidia Antiocheia (Yalvaç):

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde bulunan Psidia Antiocheia Antik Kenti’nde bulunan kabartmalar ziyaretçilerin oldukça dikkatini çekmektedir. Sütunlarda yer alan bu kabartmalar, antik kentin tiyatrosunda gladyatör oyunlarının düzenlenmiş olduğunu göstermektedir.

Isparta’ya gelmişken Gladyatörler kenti olarak bilinen Psidia Antiocheia tiyatrosunu ziyaret etmeyi unutmayın!

Dikilitaş (İstanbul):

Dikilitaş, diğer bir adıyla Obelisk, İstanbul’un bilinen en eski anıtları arasında yer almaktadır. Obeliskler, yukarıya doğru piramit şeklinde incelen, yüksek, dört kenarlı ve dört yüzü bulunan bir şekle sahiptir. Obelisk sütununun 4 cephesinde ise antik Mısır diline ait metinler yer almaktadır.

Her yıl milyonlarca gezgini ağırlayan Dikilitaş’ı ziyaret ederek, İstanbul’un en eski ve en gizemli yapılarından birini keşfetme şansı yakalayabilirsiniz.

Ayasofya (İstanbul):

İstanbul denilince akıllara gelen tarihi yerlerden biri hiç şüphesiz Ayasofya’dır. Mimarlık tarihinden bu yana ayakta kalmayı başarmış olan anıt, kutsal mekanlar arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

Her yıl çok sayıda ziyaretçiye müze olarak kapılarını açan Ayasofya’yı görmeden İstanbul gezinizi sonlandırmamanızı öneririz.

Türkiye’de bulunan bazı yerler sunduğu konfor ve keyif sayesinde ziyaretçileri kendisine çekerken bazı yerler ise sadece sunduğu maneviyat ile ziyaretçi çekmektedir.

Yukarıda konfordan ve gösterişten uzak, sadece maneviyatı tüm ruhunuzda hissedeceğiniz manevi yolculuğun varış noktalarını paylaştık. Umarız yapacağınız yolculukta istediğiniz hazza ulaşırsınız.

Dünyada görülmesi gereken spiritüel yerleri merak ediyorsanız tıklayınız…