Yaşam Koçluğu Eğitimi Nedir?

Yaşam Koçluğu Nedir?

Bir yaşam koçu olmayı düşünüyorsanız, muhtemelen koçların ne yaptığını bilmek istersiniz. Yaşam koçu, insanlara ne sağlar ve hayat gün geçtikçe danışan insanlar için nasıl olur?

Yaşam koçları, hedeflere ulaşmanıza, engellerin üstesinden gelmenize, yaşamınızda değişiklikler yapmanıza destek olmak için sizinle birlikte çalışan kişilerdir. Koç, danışanla, bir ortak olarak, danışanın aradığı değişiklikleri yaratması için cevapları olduğunu bilerek çalışır. Yaşam koçuna ihtiyaç duyan danışan bir birey veya bir grup olabilir ve konu, yaşam dengesinden iş hayatındaki ilerlemelere kadar değişebilir.

Bir yaşam koçu neredeyse size bakabilecek ve her şeyi başarma potansiyelinizi görebilecek bir heykeltraş gibidir. Özel stratejiler ve beceriler sayesinde koç, kendinizi tanımlamanıza ve hayal ettiğiniz hayatı yaratmanıza yardımcı olur.

Koçlar, odaklanmanıza, yön vermenize, size meydan okumanıza, sizi desteklemenize, sizi motive etmenize ve kutlamanıza yardımcı olur. Bütün bunları yaparken ise, gözlemleme, derinlemesine dinleme, güçlendirici sorular sorma, zorlayıcı ve motive edici becerilerini kullanırlar.

Yaşam koçluğu, danışanın hedeflerini belirleme ve elde etme konusunda kendine has bir yeteneği olduğu ilkesine dayanır. Her şey şimdiye ve ulaşmak istediklerinize dayanıyor.

Aşağıdakiler dahil birçok farklı yaşam koçu vardır:

Genel Yaşam Koçları

Yaşam Koçları

Sağlık Koçları

Küçük İşletme Koçları

Yönetici Koçları

Kişisel Finans Koçları

İlişki Koçları

Yaşam koçları, momentum dolu insanlardan her tür danışan ile çalışmakta ve onları doğru yönde dürtmek için bir koça ihtiyaç duyan insanlara bir sonraki seviyeye hayat vermek istemektedir. Peki bu nasıl oluyor? Koçlar danışanları ile nerede ve nasıl buluşuyor?

Yaşam Koçu, danışanlarıyla, bulundukları yere ve karşılaştıkları insanın ihtiyacına bağlı olarak farklı şekillerde buluşur. Gelin hep birlikte koçların danışanları ile nasıl bir araya geldiklerine ve bir koçun hayatında bir günün nasıl geçtiğine bakalım.

Telefonla Yaşam Koçluğu

Sektöründe gerçekleşen bireysel yaşam koçluğunun çoğunluğu telefonla gerçekleşir. Telefonla koçluğun birçok faydası vardır ve yaşam koçları tarafından onlarca yıldır etkili olduğu kanıtlanmıştır. Telefonla koçluk, zaman dilimleri koç ve danışan tarafından yönetilebildiği sürece koçların dünyanın herhangi bir yerindeki danışanı ile çalışmasına olanak tanır.

Seyahat sırasında harcanan zaman ve para, hem yaşam koçu hem de danışan kişi için bir avantajdır. Genel olarak, bir telefon oturumu, koça bağlı olarak 30-45 dakika sürmektedir.

Yüz Yüze Yaşam Koçluğu

Bazı durumlarda yaşam koçları müşterileri ile yüz yüze görüşürler. Bu, danışanın ve koçun tercihine veya teslim edilen koçluk türüne bağlı olabilir. Örneğin, yönetici koçluğu genellikle danışanın işyerinde yüz yüze verilir. Bu her zaman böyle değildir, ancak çoğu zaman işletmeler için yapılan işler yüz yüze yapılır. Bazı insanlar sadece yüz yüze görüşmeyi tercih eder. Danışanların bu sorunun üstesinden gelmelerine yardımcı olmanın bir yolu, ilk oturumu yüz yüze ve takip eden oturumları telefonla sunmaktır. Grup koçluğu da genellikle oturumların ve konuların niteliğine göre yüz yüze yapılır, ancak grup koçluğu bile telefonla yapılabilir.

Video Konferans ile Yaşam Koçluğu

Yaşam koçu ve danışan bir telefon bağlantısı üzerinden canlı bir bağlantıyı tercih ediyorsa ve yüz yüze görüşme imkanları yoksa, video konferanslar mükemmel bir seçenek olabilir. Var olan çeşitli telekonferans seçenekleriyle, telefon görüşmelerinde aynı rahatlığı, seans sırasında birbirlerini görmenin yararını sağlar. Bu, normal olarak yüz yüze koçluk yapıyorsanız da faydalı bir araçtır.

Gördüğünüz gibi, benzerlikler olsa da, bir yaşam koçunun sunduğu hizmet türlerine göre farklılık gösterir. Yaşam koçluğu eğitimi almak istiyorum. Ne yapabilirim?” diyorsanız, eğitim konusunu da şu şekilde özetleyelim.

Yaşam Koçluğu Eğitimi Nasıl Alınır?

Yaşam Koçluğu, son on yılda bir meslek olarak uzun bir yol kat etti. Tüm dünyadaki sertifikalı profesyonel koçların çalışmaları ve adanmışlıkları sayesinde, bir zamanlar kamuoyu tarafından iyi bilinmeyen bir meslek şimdi insanlar ve şirketler tarafından yaygın olarak tanınmaktadır. Peki bu anlamlı mesleğin eğitimi nasıl alınır?

Yaşam koçluğu benzersiz bir eğitim yolu sunar. Nasıl bir eğitim sürecinden geçileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Bir yaşam koçu olmak için herhangi bir diplomaya veya dört yıllık bir okul dönemine ihtiyacınız yoktur. İyi bir yaşam koçu olmak ve bu alanda çalışmak için, bir yaşam koçu eğitim programı aracılığıyla bir sertifika kazanmanız yeterlidir. Sertifika sizin, itibarınızı ve kazanma potansiyelinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Yaşam Koçluğu Eğitiminde Ne Öğreneceğim?

Yaşam koçluğu programlarının çoğu, motivasyon becerileri ve tekniklerinin yanı sıra, büyük ölçüde etkili iletişim taktikleri üzerine odaklanmaktadır. Belirli sınıflar veya eğitim oturumları programınıza bağlı olarak değişir. Eğitim aşağıdaki maddeleri içerir.

  • Sonuç odaklı yaşam koçluğu ve yaşam koçluğu süreci
  • Hedef belirleme ve eylem adımları
  • Profesyonel danışan – koç ilişkileri geliştirmek
  • Kayıt tutma ve gizlilik
  • Ahlak
  • Bir yaşam koçluğu uygulaması oluşturmak için iş konuları

Peki Yaşam Koçluğu Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Yaşam koçluğu sertifikanızı kazanmak, programınıza bağlı olarak 16 ila 100 saat arasında sürebilir. Daha kısa bir program mı yoksa daha uzun bir program mı seçtiğiniz genellikle önemli değildir. Genellikle çevrimiçi programlar daha hızlı bir şekilde tamamlanabilir, ancak bu onların değerini azaltmaz.

Yaşam koçluğu eğitimi çevrimiçi olarak tamamlayabilirsiniz. Aslında bunu yapmanın birçok yararı vardır. Çevrimiçi programlar, daha hızlı tamamlanma süresi ve kampüs içi programlardan daha az maliyetli olmak üzere bazı avantajlara sahiptir.

Yaşam Koçluğu Eğitiminden Sonra Nasıl Bir Kariyerle Karşılaşacağım?

Yaşam Koçluğu Eğitimi aldıktan sonra, yaşamın çeşitli aşamalarında bireylerle çalışabilirsiniz. Belirli bir danışana odaklanabilir veya genel nüfusla çalışabilirsiniz.

Bazı insanlar daha organize olmak, ilişkileri geliştirmek, iş ve özel hayatı nasıl daha iyi dengeleyeceklerini bilmek için yardım isterler. Bu amaç doğrultusunda yaşamın belirli alanlarında yardım sağlamak için insanlarla çalışabilirsiniz.

Bu alanda eğitim almış olan kişiler genellikle mesleki hizmetlerde, özel kurumlarda ve diğer tesislerde bulunabilir. Ancak, serbest meslek daha fazla esneklik ve daha fazla kazanma potansiyeli sunabilir.

Başkalarının yaşam kalitelerini iyileştirmelerine yardım olma, iş ve aile durumlarını dengeleme, kişisel ilişkilerini ve yaşam becerilerini geliştirme fikri kulağınıza hoş geliyorsa yaşam koçluğu size göre bir meslek olabilir.

Yaşam Koçluğu Eğitimi hakkında daha detaylı bilgi edinmek veya diğer eğitim programlarımızı öğrenmek için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.