Yaşam Koçluğunun Kanıtlanmış Faydaları

Yaşam koçluğu, tüm dünyada popüler meslekler arasına girmiş ve hiçbir şekilde ilerlemesinde azalış belirtisi göstermeyen bir meslek dalıdır. 

Psikolog veya danışman olarak eğitilmiş kişilerin aksine, yaşam koçları terapist değildir. 

Bir yaşam koçunun hiçbir alanda kapsamlı bir eğitim almasına gerek yoktur. Bu alanda görev yapmak için “yaşam koçu” ünvanı alması yeterlidir. 

Bu detayı bilerek, insanlar neden yaşam koçu tutma ihtiyacı hissediyorlar. Unutmayın ki, eğitim bilgelikle aynı değildir. 

Aynı yolda seyahat etmiş ve başarılı olmuş biriyle mi yoksa gerçek dünya deneyimi olan biriyle mi çalışmak isterdiniz?

Yaşam Koçluğunun Kanıtlanmış Faydaları Nelerdir?

Bir kişinin yaşam koçu mu yoksa danışman mı seçmesi gerektiği sorusunun cevabı, kişinin hedeflerine göre değişir.

Yaşam koçu, bir kişinin güçlü yönlerini tanımlamasına, geliştirmesine, kişisel ve mesleki hedeflerini belirlemesine yardımcı olabilir. 

Koçluk, danışanların ilham, umut, gurur, aşk, sevinç, şükran ve huzur gibi duyguları geliştirmeleri için alan yaratır. 

Birçok kişi ne yapacağını veya ne zaman yapacağını söylemekten hoşlanmaz. Bunu anlayan koçlar, danışanın özerk davranmasını sağlayan koçluk ilişkileri kurar. 

Şimdi yaşam koçların insanlar üzerindeki faydalarını inceleyelim:

1- Ne istediğin, neden istediğin ve nasıl elde edebileceğin konusunda netlik: Bazen hayatımızla nereye gitmek istediğimizi tam olarak biliyoruz, bazen de mutlu olmadığımızı biliyoruz ama bunun nedenini bilmiyoruz. Yaşam koçluğu, gerçekten yapmak istediğiniz ve yapmanız gereken şeyleri ayırt ederek, gerçekten ulaşmak istediğiniz hedefleri belirlemenize yardımcı olur.

İdeal bir hedef belirlediğinizde, bunu başarmak için harekete geçme ihtimaliniz daha yüksek olur. Bir yaşam koçu sizinle adım adım ilerleyerek hayallerinizi gerçekleştirmenizi hızlandırmak adına dinamik bir plan oluşturmak için çalışır.

2- Şu an bulunduğunuz yer ile olmak istediğiniz yer arasındaki boşluğu doldurun: İnanıyorum ki, her zaman yaptığınız şeyi yaparsanız ve her zaman sahip olduklarınızı elde ederseniz, gerçekten almak istediğiniz yere ulaşmak için farklı bir şey yapmaya ihtiyaç duyarsınız. 

Yaşam koçluğu, farklı şekilde yapmanız gerekenleri keşfetmenize ve bu konuda atacağınız adımlarda sizi desteklemeye yardımcı olacaktır.3- Hedefinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacak stratejiler ve teknikler: Bir yaşam koçu, hızlı bir şekilde ilerlemenize yardımcı olacak birçok araç ve tekniğe sahiptir. Koçluk sayesinde, mümkün olduğunu düşündüğünüzden daha fazla seçenek keşfedersiniz. 

Koçlar, teşvik edici ve zorlayıcı sorular sorarak hangi yolun doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Hangi eylemleri yapmanız gerektiğine karar verdikten sonra koç, başarı sağladığınızdan emin olmanızı sağlayacak ve karşılaştığınız tüm zorluklarla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

4- Engellerin, düşük güven ve güvensizliğin üstesinden gelin: Hepimizin yeteneklerimiz hakkında düşüncelerimiz var ve bu düşünceler sürekli kafamızın içinde devam ediyor. Bu genellikle ‘kendi kendine konuşmadır.’ 

Kendi kendine konuşma genellikle bize ne yapamayacağımızı ya da neden yapamayacağımız, yaparsak başımıza gelebilecek köyü senaryoları gösterir. Bu düşünceler de bizim ilerlememize engel olur. Onlar, kendimiz hakkında sahip olduğumuz ve belirli bir gerçeğe dayanmayan düşüncelerdir. 

Bu düşünceler zaman ilerledikçe çocukluk, okul ve yetişkinlik dönemlerinde söylenenlere dayanarak meydana gelir. Sürekli olarak aileden, arkadaşlardan ve öğretmenlerden gelen kısıtlayıcı inançları miras alırız.

Sınırlayıcı inançlar, sizde düşük güven ve güvensizlik oluşmasına sebep olabilir. Bu da fiziksel olarak başarabileceklerinizi başarmanın karşısında engel olur. 

Yaşam koçluğu, bu inançları ortaya çıkarmaya yardımcı olarak onlarla mücadele etmenin zamanını ve kararlılığını gösterir. 

Koçunuz, düşüncelerinizi daha olumlu hale getirmek için kullanacağınız stratejiler ve teknikler konusunda her daim size yol gösterecektir. 

5- Mevcut tüm olası seçenekleri araştırın ve değerlendirin: Hedefinize ulaşmak için bazı adımlar atmanız gerekir, ancak sizin için doğru olan hangileri? Hayatınıza bir yaşam koçu girdiği zaman, mümkün olduğunu düşündüğünüzden daha fazla seçenek keşfetmek için size yardımcı olacak araçlarla tanışacaksınız. 

Her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını hedefinize ulaşmakla ilgili olarak değerlendirebileceksiniz. Bu aşamada önemli olan, eylemin değerlerinize, inançlarınıza ve tüm yaşamınıza uyduğundan emin olmaktır. 

Bunu yaparken daha fazlasına ulaşabilir ve dengeli bir yaşam sürebilirsiniz. Bu sayede insanlar ve değer verdiğiniz şeyler için daha fazla zamanınız olacak, daha tatmin olmuş hissedeceksiniz.

6- Özel zaman, destek, teşvik ve motivasyon: Hayalini gerçekleştirmene yardım etmek için kendini tamamen sana adamış biriyle çalışmak ne kadar harika olurdu değil mi?

Bir yaşam koçu size bu özel zamanı verir, sizi destekler, sizinle birlikte başarılarınızı kutlar ve yol boyunca sizi motive eder. Yaşam koçunuz yalnızca sizinle, hedefinizle ve sizi bu konuda desteklemeyle ilgilenir.

7- Yaşam koçluğu tüm hayatınıza fayda sağlayacak iyi bir yatırımdır: Son olarak hayatınıza bir yaşam koçu sokmak, gelecekteki mutluluğunuza yapılan iyi bir yatırım olabilir. Koçluğun, kısa vadeli kazanç sağlayan yatırımlardan farkı ise, size tekrar tekrar kullanabileceğiniz araçlar ve teknikler sunuyor olmasıdır. 

Yaşam koçluğu, şimdi olduğunuz yerden, olmak istediğiniz yere ulaşmanızı sağlayan, size hak ettiğiniz mutlu hayatı vermeye yardımcı olan bir süreçtir. 

Kendinizi ve yaşamdan ne istediğinizi anlama ve bu gerçeğe ulaşmak için hedefler belirleme süreci birçok insan için kolay olabilir, ancak unutmayın bir yaşam koçu bu sonuçları daha hızlı elde etmenize yardımcı olur.

Hayatta istediklerinin peşinden gitme zamanı geldi. Hedeflerine ulaşmak için mücadele ediyorsan, bir yaşam koçu ile çalışmayı deneyin. 

Bu konuda atacağınız adım, hedeflerinizi netleştirmenize, bu hedeflere ulaşmanız için sağlam bir plan oluşturmanıza ve en yüksek potansiyelde performans göstermenize yardımcı olacaktır.

Yaşam Koçluğu Eğitimi Nedir? öğrenmek için tıklayınız!